Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Tam Gün Eğitim Modeli İptal Mi Edilecek? Bakanlık Çalışmaları Sürüyor!

Tam gün eğitim modeli için başlatılan hazırlıkların iptali, TEOG’un yerine LGS uygulamasının getirilmesi ile kesinlik kazanıyor. Bakanlığın çalışmalarını başlattığı yeni model ise birçok faktörü içeriyor.

Tam gün eğitim modeli için başlatılan hazırlıkların iptali, TEOG’un yerine LGS uygulamasının getirilmesi ile kesinlik kazanıyor. Bakanlığın çalışmalarını başlattığı yeni model ise birçok faktörü içeriyor.

Türkiye gündemini Yaz aylandan bu yana bir hayli oyalayan TEOG meselesinde sona gelindiği geçtiğimiz haftalarda belli olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile kaldırılan TEOG sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı yeni sınav sistemi için kolları sıvamıştı ve Akademik Başarı Puanı ile %5’lik dilime giren öğrencilerin girecekleri MİS sınavının veto edilmesinden sonra LGS’de kesin karar kılındı. LGS uygulaması ile liselere yerleşecek olan öğrenciler 6-7-8. sınıflarda girecekleri sınavlar ile puan alacaklar. Bu kapsamda da adrese dayalı yerleştirme sistemi desteklenecek. Öğrenciler tercihlerini Fen Liseleri gibi önemli liseler için yapacakları zaman aldıkları puanlarla tercih oluşturacaklar. Yerleşemeyen ve tercih yapmayan öğrenciler ise adrese dayalı olarak liselere gönderilecekler ancak burada da öğrencilerin semtlerindeki uzak okullara gitmelerinin önüne geçebilmek için tam gün eğitim sistemi kaldırılacak.

TAM GÜN EĞİTİM SİSTEMİ PLANI UZUN SÜRMEDİ

- Advertisement -

Türkiye gündeminde 2019 yılına kadar kesin olarak tüm okullarda uygulanması için çalışıldığı öğrenilerek giriş yapan tam gün eğitim sistemi uygulamasının ömrü kısa sürdü. Öğrencilerin semtlerindeki okullardaki kontenjanların dolması ile oldukça uzak mesafelerdeki okullara gitmelerinin önüne geçmek için okullarda ikili öğretim sistemi devam ettirilecek ve tam gün eğitim veren okullar da bu sisteme geçiş yapacaklar. Böylelikle okullar daha fazla öğrenci kapasitesi ile eğitim verecekler ve veliler servis masraflarından kurtulurken, trafikteki kalabalık da büyük ölçüde bu uygulama ile hafifleyecek.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.