Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Taksitli MTV Ödemesi Yapılabilir mi? Taksitlendirme Şartları Neler? İşte Detaylar!

Otomobil sahiplerinin her yıl iki defa ödeme yükümlülüğü bulunan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ( MTV ) taksitli olarak ödemesi yapılabilir mi yazımızda ele alacağız.

Otomobil sahiplerinin her yıl iki defa ödeme yükümlülüğü bulunan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ( MTV ) taksitli olarak ödemesi yapılabilir mi yazımızda ele alacağız.

Türkiye’de vatandaşlarımızın sosyal sorumluluklarından birisi olan ve devlet hazinesinin oluşabilmesi için gerekli olan çeşitli vergi uygulamaları vardır. Bu vergi uygulamaları adil bir şekilde mal ve gelir sahibi olanlardan tahsil edilmekte ve bu gelirlerle de vatandaşların kamusal alanlarda ortak olarak kullanabilecekleri çeşitli varlıklar devlet tarafından sunulmaktadır. Bu kapsamda gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi ve özel tüketim vergisi en çok bilinen ve sıkça gündeme gelen vergilerdir. Yakın tarihte devletin yeni orta vadeli programının açıklanmasından itibaren vergilere yönelik artışlar motorlu taşıtlar vergisini gündeme getirmişti. Motorlu taşıtlar vergisinde oldukça yüksek bir yüzde artışının gerçekleştirileceği yeni program daha sonra bir nebze daha düşürülmüştü vatandaşlar ise rahat bir nefes almıştı. Biz yazımızın devamında okurlarımız için motorlu taşıtlar vergisine ilişkin merak edilen kritik bir sorunun yanıtını arayacağız. Her sene iki dönem şeklinde ödenmekte olan motolru taşıtlar vergisinin taksitli olarak ödenip ödenemeyeceği konusunu açıklayacağız.

İNTERNET VERGİ DAİRESİNDEN KREDİ KARTI İLE ÖDEYEBİLMEK MÜMKÜN

- Advertisement -

Motorlu taşıtlar vergisi her sene 2 dönemde tek seferde ödenmesi gereken bir vergi yükümlülüğüdür. Bu nedenle bazen otomobil sahipleri bu vergiyi iki seferin, ikisinde de tek seferde ödediklerinde maddi açıdan bir güçlük ile karşılaşabilmektedirler. Ancak eğer otomobil sahipleri yani motorlu taşıtlar vergisi mükellefleri eğer isterlerse kredi kartları ile bu verginin ödemesini taksitli olarak gerçekleştirebilirler. Bunun için ilgili mükellefler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın intenet vergi dairesi sisteminden Motorlu Taşıtlar Vergisi sekmesine giderek ödemeyi kredi kartları ile yapabilirler. Eğer kişinin sahip olduğu kredi kartının ilgili ödeme için taksit uygulaması varsa bu kapsamda taksitli olarak da ödeyebilmeleri mümkündür.

Sıkça bilinen bir gerçektir ki birçok banka kredi kartları ile MTV ödemelerinde taksitlendirmeyi teşvik etmek ve MTV’nin ödemesinin kredi kartı ile yapılması için çeşitli kampanyalar da sunmakta, puan vermekte veya ekstra taksit olanağı sunmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.