Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Stajyer Olarak Çalışan Öğrenci 2019 Yılında Ne Kadar Maaş Alacak? Yeni Yapılan Zam ve Stajyer Öğrenci Maaşları

Çalıştıkları kurumlar tarafından maaşı karşılanan, stajyer öğrencilerinin 2019 yılındaki maaşları belirlendi.

Çalıştıkları kurumlar tarafından maaşı karşılanan, stajyer öğrencilerinin 2019 yılındaki maaşları belirlendi.

Meslek Liseri öğrencilerine, okul yönetmeliği tarafından zorunlu tutulan meslek stajlarında, öğrencilere staj yaptığı süre boyunca, staj yaptıkları kurum tarafından maaş ödeme zorunluluğu getirilmiştir. 2017 yılında stajyer öğrenciler için geçerli haklar 2019 yılında da devam etmesi kararlaştırılırken, 2019 yılı stajyer öğrenci maaşları da net asgari ücret üzerinden hesap edilip, ona göre belirlenecektir.  Lise öğrencilerinin ve meslek yüksek okulları öğrencilerinin zorunlu stajları kapsamınca verilecek destek, zorunlu hale getirildikten sonra öğrenci haklarının, iş veren tarafından sağlanması okulların da rahatlamasını sağlarken, öğrencileri de memnun eden bir atılım olarak değerlendirilmiştir.

2019 STAJYER ÖĞRENCİ MAAŞLARI NE KADAR?

- Advertisement -

01 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere stajyer öğrenci maaşları 2019 asgari ücrete göre hesaplanacak. 2019 yılı net asgari ücret tutarına göre stajyer öğrencilere 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren 410,00 TL civarında maaş ödenmesi gerekmektedir.
Eğer işyerinde çalışan sayısı 20’den fazla ise ödenen bu maaşın 1/3’ü işverene destek olarak ödenecek.
Eğer işyerinde çalışan sayısı 20’den az ise bu durumda ödenen bu maaşın 2/3’ü işverene destek olarak ödenecek

STAJ GİRİŞİ EMEKLİLİKTE SAYILIR MI? İŞVEREN MAAŞI ÖDEMEMESİ DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

Staj sigorta girişi emeklilikte sayılmamaktadır.

5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun geçici 12 nci maddesi uyarınca aday çırak ve çıraklar ile anılan Kanunun 18 inci maddesine göre işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devanı eden öğrencilere maaş ödenme zorunluluğu vardır. Eğer işletme ödeme yapmıyorsa bunu okulunuza bildirmeniz gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.