Ana sayfa Genel Sözleşmeli öğretmen Özür Grubu ve Eş Durumu Ataması Yapabilir mi?

Sözleşmeli öğretmen Özür Grubu ve Eş Durumu Ataması Yapabilir mi?

Sözleşmeli öğretmenlerin Özür Grubu ve Eş durumu ataması yapıp yapamayacakları konusu akılları karıştırmaktaydı fakat bununla ilgili açıklama çok gecikmedi.

7
0

Sözleşmeli öğretmenlerin Özür Grubu ve Eş durumu ataması yapıp yapamayacakları konusu akılları karıştırmaktaydı fakat bununla ilgili açıklama çok gecikmedi.
10 Ekim’de 18 bin 500 sözleşmeli öğretmenin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ataması yapılmıştı. Atanan öğretmenlerin bu süreçten sonra akılları soru işaretleri ile doldu. Bir çok konuda kadrolu öğretmenler ile eşit haklara sahip olan öğretmenler en çok özür grubu ve eş durumu ataması yapılabilir mi sorusunu sormakta.

MEB’İN EN BÜYÜK SORUNU

Kadrolu öğretmenlerden farklı olarak sözleşmeli öğretmenler işlerine başlamadan önce İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından bir sözleşme imzalamakta ve bu metinde KHK ve MEB’in çıkardığı yönetmeliğe göre sözleşmeli öğretmenlerin eş, sağlık, güvenlik ve diğer sebepler dolayısı ile özür grubuna bağlı hiçbir sebep dahilinde tayin isteyemedikleri de var.

Bunun haricinde evli olan fakat her iki eşin sözleşmeli olması durumu merak ediliyor. Bu soru ışığında KHK yönetmelik ve sözleşmeli öğretmen çalıştırmasına yönelik atama duyurusu dikkate alındığında her iki öğretmenin sözleşmeli olması dahilinde bu eşlerin hiçbir zaman birleşemeyeceği belirtiliyor. Bu durumdan dolayı yeni başvuru yapacak öğretmenlerin bu konuyu dikkate alarak başvuru yapması ve evlilik ve aile planlamalarını düzenlemeleri gerekmektedir.

Sözleşmeli öğretmen 4+2

Eş durumu atamalarında eşlerden sözleşmeli öğretmen olmayan sözleşmeli öğretmen olan eşin yanına gitmek zorunda kalacak. Yani eşlerden her ikisi de sözleşmeli öğretmen ise eş durumu tayinleri ile eşlerin birleşmesi mümkün olmayacak.  Bu durumda öğretmenler çaresiz kalmakta ve açıklama beklemekte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here