Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Sözleşmeli er istifa ederse tazminat öder mi?

Sözleşmeli Er istifa edebilir mi? Belli koşullarda görev akti sona erebilen sözleşmeli erler için, ‘istifa edebilir miyim?’ sorusu adaylar tarafından sıkça soruluyor.

Sözleşmeli Er istifa edebilir mi? Belli koşullarda görev akti sona erebilen sözleşmeli erler için, ‘istifa edebilir miyim?’ sorusu adaylar tarafından sıkça soruluyor.
Belli bir ücret karşılığında görevlerini yerine getiren askerlere sözleşmeli er yada erbaşlar diyoruz. Adaylar yılın belli dönemlerinde Kara, Deniz ve Hava Komutanlıkları’nın yayınladıkları ilanlara başvurularını yapabilirler. Mulakat sınavından geçen ve fiziki yeterlilik koşullarına uyan adaylar arasından sözleşmeli er alımları yapılır. Sözleşmeli er istifa  koşulları da yasa ve kanun kapsamında mevcut.

Sözleşmeli Er olmak için Koşullar Nelerdir?
En çok sözleşmeli er alımını Kara Kuvvetleri yapmaktadır. Sözleşmeli erlerin askerlik yapma zorunluluğu artık yok, başvuran adayların sözleşmeli olarak görev yapmaları durumda , verdiği hizmet yılı içersinde askerliğinide yapmış sayılacaklar. Bununla birlikte silah altında bulunan  er yada erbaşlarda sözleşmeli olarak hizmet vermet istemiyle başvuru yapabilecekler.

En az 20 en çok 25 yaşında ve en az ortaokul mezunu olması istenen adaylarda, sağlık problemlerinin olmaması koşulu aranmaktadır. Yüz kızartıcı bir suçtan yada terör ve benzeri suçtan da ceza almamış olması ön koşulları aranmaktadır. Daha önce askeri okullardan ilişiği kesilenlerde sözleşmeli erlik için başvuru yapamazlar.

- Advertisement -

3 veya 4 yıl olmak üzere sözleşme süreleri belirlenen er yada erbaşlar, bu süre bitiminde tekrar sözleşme imzalama hakkına sahiptirler. Hizmet süresi 7 yılı tamamladığında sözleşme akti yenilenmez. Yıllık izinleri 30 gün olarak belirlenmiştir. 15 günlük mazeret izinleri olan sözleşmeli erlerin bu izinler dışında izin kullanma hakları yoktur. 

Sözleşmeli erler 2 yıl hizmet verdiklerinde sözleşmeli onbaşı, sözleşmeli onbaşı da iki yıl hizmetinden sonra sözleşmeli çavuşluğa terfi edebilir.

7 yıllık hizmetten sonra, ‘Olumlu Nitelik’ belgesi almış olan sözleşmeli erler memur olabilirler. 3 yıllık görev sonunda sözleşmeli er, 29 yaşına gelmemişse, uzman erbaş ve astsubay olma hakkına sahiptir.

İstifa Şartları neler?

Sözleşme süresi bitmeyen sözleşmeli er yada erbaşlar istifa edemezler. Silah taşıma hakkına sahip olmayan sözleşmeli erler, ön sözleşme içinde iken istifa etme hakkına sahipken, sözleşme kesinleştiğinde bu hakları artık ortadan kalkar. Normal şartlarda istifa etmesi mümkün olmayan sözleşmeli erlerin görevlerinden ayrılmaları belli koşullara bağlanmıştır, yada bağlı oldukları komutanlıklar tarafından iş aktine son verilebilir. Görev sırasında oluşan ağır hasar, hastalık durumlarında, iyileşinceye kadar verilen izin sonunda ciddi performans kayıpları hala devam ediyorsa, sağlık sebebleri dolayısı ile sözleşmeli erlerin iş akidleri ilgili kanun ve yasa kapsamında fes edilebilir.

Bu koşullar sağlanmadıkça sözleşmesi feshedilen uzman er istifa edemez sadece TSK tarafından görevine son verilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.