Ana sayfa Genel Sözleşmeli Er Emeklilik Şartları Nelerdir? Emeklilik İçin Aranan Şartların Detayları

Sözleşmeli Er Emeklilik Şartları Nelerdir? Emeklilik İçin Aranan Şartların Detayları

Kanun gereği sözleşme ile er adayı alınmaktadır. Er adaylarının sağlık raporları ve emeklilik şartları belirlenmiştir.

8
0

Kanun gereği sözleşme ile er adayı alınmaktadır. Er adaylarının sağlık raporları ve emeklilik şartları belirlenmiştir.

Askeri eğitim ile alınan er adayları 3 yıllık bir sözleşme imzalamaktadır. Sözleşme 3 yıldan fazla olamamaktadır. Fakat daha sonra uzatma şartları bulunmaktadır. Sözleşmeli Er olmak isteyen adaylar bazı belgeleri getirmek zorundadır. Sağlık raporunun alınması gerekmektedir. Sigortalı sayılan er adayları bunu sözleşmeli askerlik eğitimi alarak gerçekleştirebilmektedir. Sözleşme için gereken belgelerden bir tanesi sağlık raporudur. Sağlık raporunu alan er adayları raporlarına aldıkları hastanenin hizmetlerinden kontrol edip öğrenebilmektedir. Sözleşmeli er adayı olan askerler daha sonra yükselerek daha fazla miktarda alacak rütbelere ulaşabilmektedir.

Sözleşmeli er adaylarının emekliliği 7 yıl sonra gerçekleşebilmektedir. Sözleşmeli er emekli olmaktadır fakat bunu için bazı şartlarda bulunmaktadır. Sözleşmeli oldukları için sigortadan faydalanan askerler bu sosyal güvencenin verdiği süre zarfınca emekli olabilmektedir. 2008 den beri sözleşmeli er alınmakta ve bu uygulama doğrultusunda çalışmaktadır. Bir askerin emekliliği normalde 60 yaştır. Kaç yaşında başladığı da önemlidir yani toplam 9000 gün süre boyunca çalıştıysa emekli olma hakkına sahip olmaktadır. Sözleşmeli askerlerin maaşlarına her yıl zam gelmektedir. Ek maaş olarak da 90 gün boyunca fiili hizmet yaptıkları için gelmektedir. Göreve ne zaman başladığınız emekliliğiniz için gereken en önemli bilgidir. Başlama tarihinden itibaren 9000 günlük bir süreçten sonra emekli olmanız gerekmektedir. Emekli şartları bunlardan oluşmaktadır. Zorunlu hizmet görevini tamamlayan askerler sözleşme süresince çalışmış ve emekli olmaya hak kazanmış olmaktadır.

Bazı kanunlar gereğince çalıştığınız süreye fiili hizmet sürenizi de ekleyerek emekliliğinizi erkene çekebilirsiniz. Bu görev yaptığınız alandan kaynaklı bir durumdur. Çatışmalarda yer almanız ve belirli bir süre zorunlu hizmet yaptıysanız emekliliğinize bu görevleri saydırarak ulaşabilirsiniz. Sözleşmeli er olmak isteyen pek çok vatandaş bulunmaktadır. Bu vatandaşların sözleşmeli er olmak için getirmesi gereken en önemli belge sağlık raporudur. Sağlık raporu dışında yaşı uyan ve istenen özelliklerde olan tüm vatandaşlar sözleşmeli er adayı olabilmektedir. Daha sonra adaylardan seçilenler açıklanır ve atamalar başlar. Atamalardan sonra er olarak başlayan sözleşmeli askerler rütbelerini yükselterek ilerler ve maaşlarını da rütbelerine göre alırlar. Daha sonra emekliliğini zorunlu hizmet sonrası gerçekleştirebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here