Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Sosyal Yardım Desteği Alan Vatandaşa Elektrik Faturası Desteği Verilecek!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hane halkı sayısına ve kullanım tutarına göre elektrik faturası desteği verileceğini duyurdu. Dönmez, 10 milyon vatandaşın bu destekten faydalanabileceğini duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hane halkı sayısına ve kullanım tutarına göre elektrik faturası desteği verileceğini duyurdu. Dönmez, 10 milyon vatandaşın bu destekten faydalanabileceğini duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kamu bünyesinden sosyal yardım alan vatandaşlara elektrik desteği verileceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda talimat verdiğini belirten Dönmez, konuyla ilgili uzun süredir çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Dönmez, çalışmaların ilerletilmesi konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile müşterek çalışıldığını kaydetti. Bakan, Erdoğan’ın açıklamalarına işaret ederek, 150 kilovatsaate kadar kullanım yapan vatandaşların yardımdan faydalanabileceğini belirtti. Üç bakanlığın da bakanlar seviyesinde toplandığını anlatan Dönmez, grup çalışmasının yürütüldüğünü konuştu. Evde 2 kişi yaşayanlarda aylık 75 kilovatsaat, 3 kişide 100 kilovatsaat, 4 kişide 125 kilovatsaata kadar yardım yapılacak. 5 kişi ve daha fazla kişinin yaşadığı hanelerde ise 150 kilovatsaate kadar kullanımlar için destek verileceği ifade ediliyor.

Program ve Düzenlemeye İhtiyaç Var

Yardımların başlangıç tarihi hakkında da konuşan Dönmez, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın süreci yürüteceğini belirtti. Gerekli düzenlemelerin Aile Bakanlığı’nca yürütüldüğünü konuşan Dönmez, sürecin hızlı ilerlediğini anlattı. Bakan, çalışmaların tamamlanması halinde 10 milyon vatandaşın bu yardımlardan faydalanabileceğini konuştu.

Faturanın 80 TL’sini Devlet Karşılayacak

Erdoğan, Dönmez’in konuşma yaptığı konuyla ilgili, sosyal yardımlardan düzenli olarak yararlanan kişilerin 150 kilovatsaate kadar tüketimlerinin devlet tarafından karşılanacağını belirtti. 2.5 milyondan daha fazla evde ortalama olarak 80 TL’lik faturanın devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

55 Eylem Planı Belirlendi

Enerji verimliliği konusunda çalışmalar yürütüldüğünden bahseden Dönmez, konunun kamu ve özel sektörü doğrudan ilgilendirdiğini konuştu. Bakan, enerji verimliliğinin çocuklara aşılanması gerektiğine vurgu yaparak, geçtiğimiz yıl Ali’nin Enerji Serüveni kitabının dağıtıldığını hatırlattı. Kitabın ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerine dağıtıldığını söyleyen Bakan, bu konuda herkeste farkındalık yaratılması gerektiğini vurguladı. Bütün herkesin tedbir almasının önemini vurgulayan Bakan, her alanla ilgili faaliyet planlaması yaptıklarını konuştu. 10 yıl içerisinde 10 milyon dolarlık bir enerji yatırımı yapılması halinde, ilerleyen 10 yılda üç katından daha fazla kazanç elde edilebilir. Bu noktada potansiyel kazancın daha da yükselebileceğini anlatan Bakan, vatandaşları ve işyerlerini verimli enerji kullanmaya davet etti.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.