Ana sayfa Genel Soba Nasıl Yakılır, Odun Sobası ve Kömür Sobası Nasıl Yakılmalıdır, Farkı Nedir

Soba Nasıl Yakılır, Odun Sobası ve Kömür Sobası Nasıl Yakılmalıdır, Farkı Nedir

Evinde soba bulunan ve ilk defa soba yakacak olanlar için Soba nasıl yakılır ele alacağız. Soba yakmanın püf noktalarını iyi bilmek iyi bir sıcaklık ve güvenlik için önemlidir.

6
0

Evinde soba bulunan ve ilk defa soba yakacak olanlar için Soba nasıl yakılır ele alacağız. Soba yakmanın püf noktalarını iyi bilmek iyi bir sıcaklık ve güvenlik için önemlidir.

Yaklaşan kış ayları ile birlikte kaloriferli veya doğalgazlı evlerde oturmayanlar için soba hazırlıkları da başladı. Bu yıl ilk defa sobalı bir evde kışa girecek olanlar için ve soba yakmayı bilmeyenler için sobanın nasıl yakılacağını ele alacağız. Sobanın nasıl yakılacağını iyi bilmek hem can güvenliği hem de verimli bir ısınma sağlayabilmek için oldukça önemlidir.

SOBA NASIL YAKILIR?

1-Kömürlü soba yakacağınız zaman yakma işlemini üstten yapmanız gerektiğini unutmayın. Bunun için kömürü bir miktar odun, talaş parçası ile karıştırıp kömür kovasının üçte ikisini doldurun. Üst kapak ve alt kapağı açık bırakarak, üst kısıma yerleştirdiğiniz odunları yakın. Duman kelebeğini açık hale getirin ve soba yanmaya başladıktan sonra üst kapağı kapalı, alt kapağı açık durumda bırakın. Böylece içeride oluşan duman yükselerek borudan tahliye olacaktır.

2-Odun sobalarında benzer işlemi odunları kovaya piramit şeklinde yerleştirerek yapmalısınız. Sonra iki kapak da açık iken üstten yaktığınız odunları iyice tutuştuktan sonra üst kapağı kapatarak yanmaya bırakmalısınız. Alt kapağın açık ve küllerin temizlenmiş olmasına dikkat edin.

Soba zehirlenmelerine karşı bacanızı mutlaka düzenli olarak temizleyin ve ayrıca ilk defa soba yakacaksanız mutlaka iyi bilen bir kişiden yardım alarak, nasıl yakacağınızı öğrenin. Can güvenliğiniz için soba yakmak ile ilgili diğer detaylı bilgileri mutlaka araştırın ve soba cinsinizi öğrenerek ısınma sürecini yönetin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here