Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

SGK Beklenen E-Fatura Uygulamasına Başladı! İşte Prosedür

Sosyal Güvenlik Kurumu beklenen e-fatura uygulamasına başladı. İşte uygulamaya ilişkin detaylar ve kurumun uyguladığı prosedür detayları.

Sosyal Güvenlik Kurumu beklenen e-fatura uygulamasına başladı. İşte uygulamaya ilişkin detaylar ve kurumun uyguladığı prosedür detayları.

Teknolojik gelişmelerle birlikte her türlü işlem artık daha çağdaş bir biçimde sürdürülmektedir. Günlük yaşamda fatura ödemeleri için büyük bir vakit harcanmaktadır. Çünkü PTT’de fatura ödemek için oluşan kuyruklar ve sıra bekleme bir hayli vatandaş için sancılıdır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu artık vatandaşlar için işlemleri daha da kolaylaştırmıştır.

Uzunca bir süredir gündemde olan e-fatura uygulaması nihayet hayata geçirildi. Bu uygulamayla birlikte artık vatandaşlar gerekli ödemelerini çok daha kısa süre içerisinde halledebilecektir.

- Advertisement -

GENEL PROSEDÜRLERDE BİR DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUUS OLMAYACAKTIR

Güvenlik Kurumu resmen e-Fatura uygulamasını başlatmış durumdadır. Vatandaşların daha hızlı ve çağdaş bir şekilde faturalarını ödeyebilmesi için bu sisteme geçiş yapılmıştır. Bu süreçte vatandaşların artık SGK’ya gönderilecek faturaları elektronik ortamda düzenlemelidir. Ancak daha önce e-fatura uygulamasına herhangi bir şekilde kayıt olmayan kişilerde herhangi bir değişiklik söz konusu olmamıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmakta olan mal teslimi ile hizmet kapsamında işlemlerin aynı şekilde sürdürüleceği de belirtiliyor. Mevzuat gereğince fatura işlemlerinin Maliye Bakanlığı’nın belirlediği standartlar çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bundan dolayı da faturanın içeriği, düzenleme süresi, incelenmesi ve ek belgelerle ilgili değişiklik yapılmadığının altı çizilmektedir.

Faturaların özel formata uygun olması SGK tarafından önem taşımaktadır. Bunun için de kurum gerekli kontrolleri yaptıktan sonra belirlenen prosedüre uygun olup olmadığını denetleyecektir. Formata uygun olmayan faturaların ise kabul edilmeyeceği aktarılmaktadır.

Yapılan açıklamada, uygulamanın sorunsuz yürütülebilmesi için SGK’nın kısa süre içerisinde duyuru yayınlayacağı yer aldı. Yayınlanacak olan duyuruda e-fatura uygulamasına ilişkin detaylar ve yer alan şartlar aktarılacaktır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.