Son dakika gelişme!Normalleşme süreci ile ilgili büyük bir adım atıldı. Şehirlerarası seyahat kısıtlaması kaldırıldı! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu ile yaptığı toplantının ardından normalleşme süreci ile ilgili alınan kararları açıkladı.

Son Dakika! Şehirlerarası Seyahat Kısıtlaması Kaldırıldı!

Salgın nedeniyle tedbir amaçlı seyahat yasağı konmuştu. Kısıtlama 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle kalktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seyahat kısıtlanması ile ilgili alınan kararları açıklamıştı. Korona virüs salgını nedeniyle şehirlerarası seyahatlere kısıtlama getirilmiş ve şehirlere giriş ve çıkışlar belgesiz yapılamamaktaydı. 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle bu kısıtlama kalktı. Bu karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bilim Kurulu’nun yaptığı toplantı sonrasında açıklanmıştı. Toplantıda alınan kararlar şunlar oldu:

-1 Haziran 2020 tarihi itibariyle şehirlerarası seyahat kısıtlaması kaldırıldı. Olumsuz bir durum söz konusu olursa bazı illerde kısıtlama işlemi tekrar gündeme gelebilir.

-Esnek çalışmakta olan ve idari izinde olan kamu personelleri 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren eski mesai saatlerine geri dönecek.

-Kreşler, anaokulları ve gündüz bakım evleri 1 Haziran 2020 tarihinde tekrar faaliyete geçecek.

-Kronik rahatsızlığı olan personeller takip edilecek.

-65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma yasakları devam edecek. Pazar günler 14.00 ile 20.00 saatlerinde serbest olacak.

-İşletme sahibi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, sosyal mesafe kurallarına uyduğu, maske taktığı ve hijyen sağladığı sürece işinin başında olabilecek.

-20 yaş ve altına getirilen sokağa çıkma yasağı 18 yaş ve altı olarak değiştirilecek. 0 ile 18 yaş arasında yer alanlar Çarşamba ve Cuma günleri 14.00 ile 20.00 arasında sokağa çıkabilecek.

-Restoran, pastane, çay bahçeleri, kaplıcalar 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren saat 22.00’a kadar hizmet verebilecek. Eğlence merkezleri ve nargile satış yerleri bu grubun dışında tutulacak ve kapalı olacak.

-1 Haziran 2020 tarihi itibariyle dinlenme tesisleri de faaliyete geçecek.

-Plajlar, bahçeler, parklar, müze ve tören yerleri 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle açılacak.

-1 Haziran 2020 tarihinde hayvan satış yerleri, 10 Haziran 2020 tarihinde de hipodromlar ve bireysel spor yasakları kaldırılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here