Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Sanat ve Spor Liselerine Girişler Nasıl Olacak? Öğrencilerini Nasıl Seçecekler

Türkiye genelinde TEOG sınavlarının kaldırılmasından sonra birçok resmi sınav ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyor. Bu anlamda sanat ve spor liselerinin nasıl öğrenci alacakları da belli oldu.

Türkiye genelinde TEOG sınavlarının kaldırılmasından sonra birçok resmi sınav ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyor. Bu anlamda sanat ve spor liselerinin nasıl öğrenci alacakları da belli oldu.

İlköğretim derecesindeki öğrencilerin, lise hayatına geçişlerinde uygulanmaya geçtiğimiz yıllarda başlanan TEOG sınavı bu yıl meydana gelen şaibeli süreç nedeni ile kaldırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kaldırılmasına kesin olarak karar verilen TEOG sınavlarının kaldırılıp yerine ise ilkokul not ortalamalarının toplamı ile liselere yerleştirilme sisteminin uygulanması gündeme geldi. Ayrıca açık uçlu sınavlarında gündeme getirildiği süreçte, birçok uzman eğitim sisteminde gerçekleşen bu değişiklikler konusunda öğrencilere uyarılar verdiler. Yapılan değişikliklere karşı hazırlıklı olunması gerektiğine işaret eden uzmanlar, şaun eğitim sistemlerinde şiddetli bir kafa karışıklığının gündemde olduğunu beyan ettiler.

SPOR LİSELERİ VE SANAT LİSELERİNE GİRİŞ NASIL OLACAK?

- Advertisement -

Birçok öğrencinin eğitim almak üzere tercih ettikleri sanat ve spor liselerine alım ile ilgili olarak da kafa karışıklığı baş gösterdi. Birçok öğrenci ve veli spor ve sanat liselerine girişte nasıl bir prosedür uygulanacağını merak ediyorlar. Sınav sisteminde spor ve sanat liseleri için de bir değişiklik yapıldı mı yahut yapılacak mı soruları ise sık sık gündeme getirilmeye devam ediyor. Bu kapsamda birçok velinin sordukları sorunun yanıtı ise an itibariyle netlik kazandı. Yapılan açıklamalara göre spor ve sanat liseleri geçmişte olduğu gibi yine yetenek sınavlarını uygulayarak öğrenci alımlarını gerçekleştirecekler. Yani bu anlamda spor ve sanat liseleri için sınav uygulamalarında bir değişiklik olmayacak ve öğrenciler sanatsal anlamda ve spor faaliyetlerindeki kabiliyletlerini ilgili komisyona sunarak sınavlardan puan alıp liselere yerleşecekler. Diğer eğitim kurumları için ise ilköğretim okullarından geçişlerde hangi sistemin uygulanacapı halen netlik kazanmamış durumda, bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışmalarının devam etmekte olduğu bilgisi ise paylaşıldı. Merak edilen sürecin önümüzdeki haftalarda aydınlatılması ve uygulamaya konulması bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.