Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Şampanya fiyatları 2019 – Güncel markalara göre şampanya fiyatları ne kadar oldu?

Eğlence günlerinin ve özel günlerin vazgeçilmezi şampanyanın fiyatları yeni yılda artış gösterdi. Düzenlemeyle şampanya markaları ile bunlara ait en son, zamlı, en yeni güncel zamlı şampanya fiyatları ile şampanya fiyatları ne kadardır, kaç paradır, kaç TL’dir en güncel şampanya fiyatları içeriğimizde yer almaktadır.

Eğlence günlerinin ve özel günlerin vazgeçilmezi şampanyanın fiyatları yeni yılda artış gösterdi. Düzenlemeyle şampanya markaları ile bunlara ait en son, zamlı, en yeni güncel zamlı şampanya fiyatları ile şampanya fiyatları ne kadardır, kaç paradır, kaç TL’dir en güncel şampanya fiyatları içeriğimizde yer almaktadır.

Siyah veya beyaz üzümden üretilen şampanya, aslında bir şaraptır. Üretimi büyük bir emek isteyen şampanyada, üzüm kabuğunun renginin şaraba geçmemesi büyük bir önem taşımaktadır. Şarap haline getirilen ürün, maya eklendikten sonra şişelenerek beklemeye konulur. Şişenin ağzı genellikle metal kapakla kapatılır ve baş aşağı tutularak aylarca dinlendirilir. Şişe içerisindeki maya fermantasyon sonucu gaz oluşturur ve ağız kısmında maya biriktirir. Biriktirilen mayanın tortuları alınarak şişenin içine yeniden koyulur. Böylelikle de şampanyanın kendine has köpürerek patlama özelliği yapılmış olur.

Fransa’nın başkenti Paris’in Champagne’den ismini alan bu alkollü içkinin çok kırılgan bir yapıya sahip olduğunu söylemek gerekmektedir. Bundan dolayı da şampanyalar özel bir şekilde bekletilmektedir. Köpürerek açılma özelliğiyle de eğlenceli günlerde akla gelen ilk içkilerden bir tanesi olarak şampanya karşımıza çıkmaktadır. Şampanya aslında filmlerde görüldüğü gibi değil, daha çok köpürüp taşmadan açılmalıdır. Gürültüsüz olarak açılması gereken şampanyalar eğer açılmadan hemen önce çok sarsılmış ise çok köpürecektir. Bundan dolayı da şişe dinlendirilerek açılmalıdır.

Şampanyanın İçimi Nasıl Olmalıdır?

Şampanyalar, çok soğuk veya sıcak olarak tüketilmemelidir. Şampanyayı adeta bir hayat felsefesi olarak tüketmekte olan kişiler buz kovasında soğutarak içmeyi tercih etmektedirler. Ancak kırık buz ile soğutulan şampanyalar çok köpürmektedir bu da istenmeyen sonuçlar meydana getirebilmektedir. Sek olarak yavaş bir şekilde içilen şampanyalar, damakta kendine has bir tat bırakmaktadır. Şampanyanın hızlı içilmesi halinde ise hava kabarcıkları da yutulur ve bu da alkolün kana çok hızlı karışmasına sebep olur. Filmlerde çok yapılan ancak yapılmaması gereken bir diğer nokta ise şampanyanın bardakta çalkalanarak tüketilmesidir.

Şampanya 2019 Güncel Fiyatları

Özel günlerde ve kutlamalarda tüketilen şampanya, Türkiye’de de tüketimi bir hayli yaygındır. Ülkemizde alkole uygulanan vergiler sebebiyle şampanya fiyatları da her değişiklikten doğrudan etkilenmektedir. Şampanyanın en çok tüketildiği ülkeler arasında Fransa, Rusya, Kıbrıs ve İngiltere yer almaktadır. Üstelik Kıbrıs’ta kumarhaneler serbest olduğu için bu tarz yerlerde girişlerde genellikle ücretsiz şampanya dağıtılmaktadır.

KDV ve ÖTV vergilendirmeleri sebebiyle Türkiye’deki alkol fiyatları yurtdışına göre bir hayli yüksek olmaktadır. Aynı zamanda yılın belli dönemlerinde de alkole zam konusu gündeme getirilmektedir. Resmi Gazete’de yayınlanan son karara göre alkol ÖTV’sine yüzde 13.48 oranında zam yapılmasına karar verildi. Bu da doğal olarak şampanya fiyatlarına yansıdı. İçeriğimizde güncel şampanya fiyatları, markalara ve şişe büyüklüğüne göre yer almaktadır.

En Güncel Şampanya Fiyatları

Şampanya fiyatları firmaların belirlediği tavsiye edilen rakamlardır. Ancak bu rakamlar bazı marketlerde veya daha büyük mağazalarda değişkenlik gösterebilmektedir. Freeshop gibi yerlerden bu alkole daha ucuz fiyatlarla erişilebilmektedir ancak genel fiyat tablosu aşağıda yer aldığı gibidir.

Mumm Cordon Rouge Şampanya Ne Kadar?

1876 yılında üretime başlayan ve kalitesiyle özel günlerin vazgeçilmezi olan Mumm Cordon Rouge, kaliteden taviz vermemektedir. Şampanyalarını 20 ay yıllandırmadan satışa çıkarmayan firma, şampanya üretiminin önder firmaları arasında yer almaktadır. Firmanın ürettiği şarapların 2019 zammıyla güncellenen fiyatlarına aşağıdaki listede yer verilmiştir.

75 cl Mumm Cordon Rouge : 325,00 TL

150 cl Mumm Cordon Rouge : 650,00 TL

300 cl Mumm Cordon Rouge : 1.350,00 TL

Dom Perignon Şampanyaları Ne Kadar?

Küresel piyasada şampanyanın lider firmalarından Dom Peringon, en kaliteli şampanya üretimi yapan firmalardandır. Üretimde üzüm kalitesini didik didik inceleyen firma, başarının tesadüf olmadığını kanıtlamayı başarmıştır. Doğal olarak fiyatları diğer markalara göre daha pahalı olan firmanın Türkiye’deki güncel satış fiyatları aşağıda yer aldığı gibidir.

75 cl Dom Perignon Vintage : 985,00 TL

75 cl Dom Perignon Rose Vintage : 1.750,00 TL

Krug Rose Şampanyaları Ne Kadar?

Türkiye’de şampanyada en fazla satış hacmine sahip olan firma Krug Rose olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygun fiyat ve kalite olarak belli bir standardı yakalamayı başarmış firmanın Türkiye’deki güncel satış fiyatları aşağıda yer almaktadır.

75 cl Krug Rose : 115,00 TL

Veuve Clicquot Şampanyaları Ne Kadar?

1772 yılından beri şampanya faaliyetlerine devam eden Veuve Clicqout, burjuva şampanya evidir. Bir zamanların en prestijli şampanyalarını üreten firma, kalitesinden bir kere bile taviz vermemiştir. Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeyle firmanın güncel şampanya fiyatlarına aşağıda yer verdik.

75 cl Veuve Clicquot Rose : 370,00 TL

VCP La Grande Dame Şampanyaları Ne Kadar?

VCP La Grande Dame, Türkiye’de dolaşımda olan en pahalı şampanya satışını gerçekleştiren firmalar arasına ismini yazdırmıştır. Şampanya kalitesiyle de isminden söz ettirmeyi başaran nadir şirketlerden olan VCP La Grande Dame’nin güncel fiyatlarına yer verdik.

75 cl VCP La Grande Dame Vintaged : 900,00 TL

Ruinart Şampanyaları Ne Kadar?

1729 yılından bu yana kendini devam ettirmeyi bilmiş Ruinart, küresel piyasanın 10 hakim firması arasında yer almaktadır. 3 asırdır kalitesiyle isminden söz ettirmeyi başaran firmanın Türkiye’deki güncel şampanya fiyatları yer almaktadır.

75 cl Ruinart Blanc de Blancs : 410,00 TL

75 cl Ruinart Rose : 410,00 TL

Kavaklıdere Şampanyaları Ne Kadar?

1929 Ankara’da kurulan firma, şampanya ve şarap konusunda Türkiye’nin öncü firmalarındandır. Oldukça geniş ürün yelpazesiyle Türkiye’de 81 ile alkol satışı gerçekleştiren firma, şampanya konusunda da standardı yakalamıştır. Yerli üretim şampanya yapan Kavaklıdere’nin ithal ürünlere göre daha uygun şampanya satışı yaptığı gözle görülebilmektedir. Yerli üretim şampanyanın son fiyat güncellemesiyle ortaya çıkan fiyatlarına listede yer verdik.

75 cl Kavaklıdere Altın Köpük : 77,00 TL

75 cl Kavaklıdere İnci Damlası : 77,00 TL

Kayra Balo Şampanya Ne Kadar?

Kayra Balo, farklı bir grup içerisinde şampanya üretimi gerçekleştirmektedir. Bu özelliği kamuoyunda pek bilinmese de firma, Mey Alkollü İçkiler içerisinde üretim yapmaktadır. Şampanyada fiyat performans grafiğini tutturmayı başarmış nadir firmalardan Kayra Balo’nun güncel fiyatlarına aşağıdadır.

75 cl Kayra Balo 2005 : 77,00 TL

Garrone Prosecco Şampanyaları Ne Kadar?

İtalyan menşeili bir firma olan Garrona Prosecco, kendi ülkesinde yüksek satış grafiğini yakalamayı başarmıştır. Dünya piyasasının kritik isimlerinde olan firmanın en yeni satış fiyatları listede yer alıyor.

75 cl Garrone Prosecco : 107,50 TL

Cafe de Paris Şampanyaları Ne Kadar?

Şarap ürünleriyle bilinen Cafe de Paris isminden de anlaşıldığı gibi Fransa menşeili bir firmadır. Türkiye’de de pek çok satış noktasında ürünlerini bulunduran firmanın şampanya fiyatlarına yer verilmiştir.

75 cl Cafe De Paris : 120,00 TL

75 cl Cafe De Paris Rose : 120,00 TL

Perrier-Jouet Belle Qpoque Şampanyaları Ne Kadar?

Son olarak en çok tercih edilen firmalardan bir tanesi de Perrier-Jouet Epoque’dir. 1811 yılında Fransa’da kurulan firma, kendi adının kullanıldığı bir yükseköğretim kurumuna da sahiptir. Yüksek sınıf şampanya üretimi yapan firmalar arasında yer alan firmanın Türkiye’deki satış rakamı aşağıdadır.

75 cl Perrier-Jouet Belle Epoque : 910,00 TL

Şampanyanın da diğer alkollerde olduğu gibi spesifik özellikleri vardır. Bunlardan bir tanesi biten şampanya şişesinin kovaya düz koyulması gerektiğidir. Eğer şampanya şişesi tamamen bitmiş ve şişe buz kovasına ters bir şekilde yerleştirilmiş ise bu hakaret ve saygısızlık anlamına gelir. Aperatif olarak tüketilmekte olan şampanyanın yanında Uzakdoğu yemekleri ve ıstakoz tercih edilmektedir. Hafif etlerin yanında da tüketilebilecek şampanyalar ana yemekten önce de mideyi hafifletmek için tüketilebilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.