Ana sayfa Genel Safer Ayında Hangi İbadetler Yapılır? – Safer Ayı İbadetleri ve Okunacak Dualar

Safer Ayında Hangi İbadetler Yapılır? – Safer Ayı İbadetleri ve Okunacak Dualar

İslami ayların ikincisi olan Safer ayına girmiş bulunmaktayız. İşte bu ayda yapılması gereken ibadetler ve Safer ayı ile ilgili bilgiler. Safer Ayında Hangi İbadetler Yapılır? - Safer Ayı İbadetleri ve Okunacak Dualara ait detaylar yazımızın devamında.

5
0

İslami ayların ikincisi olan Safer ayına girmiş bulunmaktayız. İşte bu ayda yapılması gereken ibadetler ve Safer ayı ile ilgili bilgiler. Safer Ayında Hangi İbadetler Yapılır? – Safer Ayı İbadetleri ve Okunacak Dualara ait detaylar yazımızın devamında.

İslami aylar arasında yer alan Safer Ayı, belaların birinci kat semaya indiği aydır. Bu ay bazı kişiler tarafından felaket ve uğursuzluk ayı olarak da anılmaktadır. İçeriğimize Safer ayında yapılacak ibadetler yer alacak.

SAFER AYINDA HANGİ İBADETLER YAPILMALIDIR?

Safer ayı Hicri aylardan biridir ve özellikle de bu ayın ilk Çarşambası ve son Çarşambasında dua okunmalıdır. Bu ay 10 Ekim 2018 Çarşamba tarihinden 09 Kasım 2018 tarihine kadar sürmektedir. Bu ayda yapılacak ibadetler de kişi için çok büyük bir önem taşımaktadır. Bunun için de ibadetlerin iyi bilinmesi gerekmektedir. Safer ayı ilk Çarşambası ve son Çarşambasında aşağıdaki dua okunmalıdır. ,

Allâhümme bârik fî şehri’s-saferi va’htim le-nâ bi’s-sa’â-deti ve’z-zaferi.

Safer ayında 2 rek’at namaz kılınmalıdır. Namazın her rek’atinde 1 Fatiha ve 11 kere ihlas suresi okunur. Namaz sonrasında ise en az 11 İstiğfar-ı Şerif ve 11 Salat-ı Münciye okunmalıdır.

Bu ayda eve girip çıkarken Ayet-El Kürsi okunmalıdır. Evden çıkarken bu duayı okuyan kişi hayırlı işleri başarır, eve gelince okuyan kişi de fakirliğin önüne geçer.

SAFER AYI NEDİR?

Safer ayı H.Z. Muhammed S.A.V.’ın hastalandığı aydır. Bundan dolayı da bu aya uğursuzluk ayı denmektedir. Ancak pek çok din adamı Safer ayında huzursuzluk olmadığını ve baykuş ötüşünde de bir uğursuzluk olmadığını söylemektedir. Eşyada uğursuzluk olmadığını vurgulayan din büyükleri, bu aya özel atfedilen namaz ve dualara da itibar edilmemesi gerektiğini vurguluyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here