Ana sayfa Genel Safer Ayında Belalardan Korunmak İçin Her Gün Okunacak Duâ ve Yapılacak İbadetler

Safer Ayında Belalardan Korunmak İçin Her Gün Okunacak Duâ ve Yapılacak İbadetler

Safer ayı geldiğinde okunacak dua ve kılınacak namazları öğrenmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

7
0

Safer ayı geldiğinde okunacak dua ve kılınacak namazları öğrenmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Safer Ayı Hicri aylardan birisidir. Bu ayın ilk çarşambası ve son çarşambası okunacak dua çok makbuldür. 2018 yılı için Safer ayı 10 Ekim 2018 tarihinde başlayacak olup 09 Kasım 2018 tarihinde sona erecektir. Geçmişten günümüze kadar halk tarafından Safer ayının uğursuz olduğu düşüncesine inanılır.  Ancak bu ay hakkındaki gerçekler bir cümle ile açıklanmıştır: Açıklanan cümlede; Safer ayında uğursuzluk yoktur. Baykuşun ötmesinde uğursuzluk yoktur.” (Müslim, Selam, 102) şeklinde açıklanmıştır. Safer ayı aynı zamanda bazı kesimler tarafından oldukça kıymetli ve bereketli bir ay olarak görülür.

Safer ayı geldiğinde okunması gereken dua ve kılınması gereken namaz vardır. Sefer ayının ilk çarşambasında kılınacak namaz;

1. Rekat: Fatiha Suresinden sonra 17 Kevser Suresi,

2. Rekat: Fatiha Suresinden sonra 5 İhlas Suresi

3. Rekat: Fatiha Suresinden sonra 1 Felak Suresi

4. Rekat: Fatiha suresinden sonra 1 Nas Suresi

Selam verdikten sonra;

7 kere Estağrifullah El Azime ve 11 kere Salat-i Müncine duası okunur.

Safer ayında okunması gereken dua:

E‘ûzü billâhi min şerri hâzâ’z-zamâni ve este‘îzu bihî min şürûri sâiri’z-zamâni ve e‘ûzu bi-celâli vechike ve cemâli kudsike en tücîrenî mine’l-belâi fî hâzihi’s-seneti ve kınâ min şerri mâ-kadayte fîhâ ve ekrimnâ fî’s-saferi yâ ekreme’l-ekremîn. Ezhir vahtim hâzihi’ş-şuhûre ‘aleyye bi’s-selâmeti ve’s-sa‘âdeti ve li-ehli beytî ve li-‘akribâî ve li-cemî‘i ümmeti Muhammedin ‘aleyhi’s-salâtü ve’sselâmu bi-rahmetike yâ erhame’r-râhimîn. Allâhümme ferricnâ bi-duhûli’s-saferi vahtimlenâ bi’l-hayri ve’z-zafer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here