Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Regaip Kandilinde Yapılacak İbadetler ve Okunacak Dualar Nelerdir?

Mübarek üç ayların ilk kutsal günlerinden Regaip Kandili bu akşam olacak. Recep ayının ilk Cuma gecesinde müjdelenen Regaip Kandilinde yapılması gereken ibadetler ve okunacak dualar neler?

Mübarek üç ayların ilk kutsal günlerinden Regaip Kandili bu akşam olacak. Recep ayının ilk Cuma gecesinde müjdelenen Regaip Kandilinde yapılması gereken ibadetler ve okunacak dualar neler?

Kandil günleri ibadetlerin ve duaların arşa ulaştığı günlerdir. Bugünlerde yapılan ibadetler ve duaların tesirinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Ayetlerle ve hadislerle de müjdelenen kandil günlerinden ilki Regaip’tir.

Recep ayının ilk Cuma gecesinde müjdelenmiş olan Regaip Kandili’nde yapılması gereken dualar ve ibadetler nelerdir bilinmesi gerekir ve aktarılan şekilde de uygulanması gerekir.

- Advertisement -

BU GECEYE ÖZEL OLARAK YAPILMASI GEREKEN İBADETLER

Bu mübarek gecede ibadet ederken yapılması gerekenleri sizler için bir araya getirdik. Yapılacak ibadetler, edilmesi gereken dualar ve tesbihler oldukça önem arz etmektedir.

Hem sevapları ile hem de size manevi olarak vereceği içsel uhrevi huzur ile kandil gecesi ibadetlerini yerine getirmeniz için bilmeniz gerekenler şunlardır;

NASIL İBADET ETMELİ

Regaib gününde en faziletli olan ibadetlerden birisi oruç tutmaktır. Oruç tutarak hem gün boyunca yaptığımız ibadetlere anlam yükler hem de diğer insanları daha iyi anlarız.

Regaib gecesinde Müslümanların kendilerini temizleme, toparlama ve iyileştirme ayı olduğundan dolayı yapılan ibadetler de bu yöndedir. Bu ayda bol bol okumalar yapılmalıdır. Dinimizle alakalı bir İlmihal alarak okuyabilir ve bilmediğiniz konularda bilgiler alabilirsiniz. Bu kitaplardan öğrendiklerinizi hayatınıza yansıtabilirsiniz.

NAMAZ

Beş vakit namaz tüm müslümanlara farz kılınmıştır. Öncesinde namazını kılamayan kişiler bu ay içerisinde namaza başlamalı ve sonrasında da devam ettirmelidir. Kişi Zekâtını, Kur’an’a, sünnete ve fıkha uygun bir şekilde ihtiyacı olan kişilere vermelidir. İhtiyacı olan kişilere yardım etmek de bir çeşit ibadet yerine geçmektedir.

Regaib gecesinde içerisinde iyi insan olunmalı ve israftan kaçınılmalıdır. Küsler varsa barıştırılmalı ve araları yapılmalıdır.

DUA

Regaib gecesinde boyunca Peygamberimizin yaptığı dualar tekrar edilmeli ve benimsenmelidir. Hz. Muhammed (s.a.v)’in bu aylar boyunca yaptığı dua şu şekildedir: “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl; Şehr-i Ramazan’ı affımıza vesile eyle.”

Regaib gecesinde boyunca bol bol Kur’an-ı Kerim okunmalı ve mümkünse okuyan kişiler dinlenmelidir. Allah’a olan bağlılık duyguları yenilenmeli ve kuvvetlendirilmelidir. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.