Ana sayfa Genel Radyasyon Nedir? Radrasyondan Korunma Yolları Nelerdir? Zararları Nelerdir

Radyasyon Nedir? Radrasyondan Korunma Yolları Nelerdir? Zararları Nelerdir

Teknolojinin etkisiyle yaşamımızın bir parçası haline gelen radyasyonun insan vücuduna sayısız zararı var. İşte dikkat etmemiz gerekenler ve bu zarardan kurtulmanın yolları.

5
0

Teknolojinin etkisiyle yaşamımızın bir parçası haline gelen radyasyonun insan vücuduna sayısız zararı var. İşte dikkat etmemiz gerekenler ve bu zarardan kurtulmanın yolları.

Radyasyon, elektromanyetik dalgalar sayesinde enerji yayma ya da dağıtma anlamına gelir. Belirli bir süre ve belirli bir miktarda verildiğinde zarar vermeyeceği düşünülen radyasyonun korumasız olarak kişiye ulaştığı durumlarda verebileceği zarar artar. Radyasyon bir anda etki göstermeyen, etkisini zamanla ortaya çıkaran bir ışınımdır. Bu yüzden de radyasyonun verdiği zararın vücutta bir anda ortaya çıkmaması doğaldır. Zamanla radyasyon etkisine bağlı olarak birçok problem yaşanabilir. Buradan her radyasyona maruz kalanın zararını bir süre sonra yaşayacağı sonucu çıkarılmamalıdır. Tomografi, mamografi, MR gibi uygulamalarda yoğun olarak radyasyon kullanılır ancak yine de bu tarz uygulamalar kullanılmaya devam edilir, çünkü bazı sorunların saptanmasında kesin bilgiler verebilen nadir cihazlar ve uygulamalardır.

RADYASYONDAN KORUNMANIN YOLLARI

Kullanmadığınız elektrikli makinelerin fişini çekin ve bu şekilde hem radyasyondan hem de elektrik israfından kurtulun.

Bilgisayar seçerken LCD ekranlı ya da monitörlü seçmeye özen gösterin. Çünkü bu ekranlar daha az radyasyon yayar ve sizde bırakacağı zarar daha küçük olur.

Florasan olarak adlandırılan lambaları gece lambası yerine kullandığınızda yaydığı radyasyondan iki kat fazla etkilenirsiniz.

Özellikle yatak odanızda televizyon ya da telefon gibi cihazlar bulundurmayın. Eğer varsa mümkün olduğunca kapalı tutun ve fişini çekin. Bu sayede radyasyon yaymasını engellemiş olursunuz.

Elektrikli alarmlar yerine pil ile çalışan alarmları tercih edin.

Telefonunuzu mümkün oldukça kapalı tutun. Çok fazla görüşme yapıyorsanız, bu görüşmelerde kulaklık kullanabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here