Ana sayfa Nedir Paskalya Bayramı Nasıl Kutlanır? Paskalya bayramı nedir?

Paskalya Bayramı Nasıl Kutlanır? Paskalya bayramı nedir?

Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayramlardan biri olan Paskalya Bayramı, İsa'nın çarmıha gerildikten sonra 3. günde dirilişi kutlamak amacıyla yapılır.

4
0

Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayramlardan biri olan Paskalya Bayramı, İsa’nın çarmıha gerildikten sonra 3. günde dirilişi kutlamak amacıyla yapılır.

Paskalya, Hristiyanların en büyük bayramlarından biridir. İsa’nın diriliş günü olarak kutlamak amacıyla yapılan bayramdır. Nisan ayının ikinci pazar günü günü, Paskalya Günü olarak kutlanır.

Paskalya Nasıl Kutlanılır ?

Easter (Paskalya) yumurtası, Hristiyan bayramı olan Paskalya’yı temsil etmektedir. Çok eski zamanlardan beri yumurta birçok farklı kültürde yeniden doğmanın sembolü olmuştur. Paskalya yumurtaları süslenerek bayarama hazırlanılır. Bu bayramın kendine has gelenekleri bulunmaktadır. Kiliselerde toplanıp ayinler yapılır.

Çikolatadan yapılan süslemeli tavşan ve yumurtalar hediye edilir. Paskalya çöreği yapılır, haşlanmış yumurtalar boyanır, mumlar yakılır ve dualar okunur. Paskalya, perhizle geçen 5 haftalık bir hazırlık dönemi ile son haftayı kapsar. Büyük Perhiz adı verilen perhiz döneminde hristiyanlar 5 hafta boyunca hayvansal hiçbir gıda yemezler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here