Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Özel Okul Devlet Teşvikleri 2018 / 2019 Başvuruları E-Okul Üzerinden Başladı!

Özel okulda okuyan öğrenciler için devlet tarafından öğrenim teşvik desteği verilmektedir. Özel Okul Devlet Teşvikleri Başvurusu detaylarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Özel okulda okuyan öğrenciler için devlet tarafından öğrenim teşvik desteği verilmektedir. Özel Okul Devlet Teşvikleri Başvurusu detaylarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde eğitimin önemi gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Son olarak TEOG sınavı kaldırılmış ve öğrencilerin daha sağlıklı bir sınav sistemine geçirileceği açıklanmıştı. Bunun dışında öğrencilere devlet tarafından burs ve kredi imkanları verilmektedir. 

4 Ağustos 2017 tarihinde 5580 sayılı kanun ile birlikte açılan özel okullara 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için öğrenim desteği verilecek. Belirtilen okul sınıfına sahip özel okullardaki 75.000 öğrenciye sağlanacak olan destek için başvurular başladı.

Yapılan açıklamaya göre 8. sınıf öğrencileri temel eğitimden orta öğretime geçiş sistemine göre yerleştirme sonuçları açıklanmadan kayıtlı bulundukları okul müdürlüklerinden başvuru yapacaklardır. Bir başka bilgilendirme ise bu desteği almaya hak kazanan öğrencilerin eğitim ve öğretim destek bedelleri %35 ‘er olarak Kasım ve Şubat aylarında %30 ‘luk kısım ise haziran ayında öğrenim gördükleri okullara ödenecek. Son olarak da nakil işlemi gerçekleştirecek olan öğrenci yine aynı sistemdeki bir okula transfer olursa desteğini orada da almaya devam edecek.

ÖĞRENİM DESTEĞİ ÜCRETİ NE KADAR ? 

– Okul öncesi öğretimindeki 6000 öğrenciye 3060 TL,

-İlkokuldaki öğrenciler için 15.000 öğrenciye 3680 TL 

-Ortaokul öğrencileri için 15.000 öğrenciye 4280 TL 

-Orta öğretimdeki 15.000 öğrenci için 4280 TL 

-Temel lise’lerde bulunan 24.000 öğrenciye ise 3680 TL destekte bulunulacak. 

ŞARTLAR NE ? 

Özel okullarda okuyup devlet teşviğinden faydalanmak isteyen öğrencilerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. 

-TC Vatandaşı olmak,

-Okul öncesi eğitimde 18 mart 2012 ile 18 eylül 2013 tarihleri arasında dünyaya gelmiş olmak,

-Birinci sınıflar için 30 Eylül 2017 tarihi ile birlikte kayıt yaptırma imkanı olmak

-Beşinci sınıfa devam edecek olan öğrenciler için 18 eylül 2017 tarihi ile birlikte kayıt imkanına sahip olmak.

-Resmi/özel okul, ilkokul ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak.

Bu şartları sağlayan öğrenciler velileriyle birlikte başvuruda bulunabilir.

NASIL BAŞVURULUYOR ?

Özel okullardaki öğrencilere öğrenim desteği kapsamında başvuru yapmak isteyen öğrencilerin yapması gerekenler oldukça basit. Öğrencilerin kendileri veya velileri kayıtlı oldukları resmi veya özel okullardan e-Okul ‘da bulunan Özel kurumlar eğitim ve öğretim desteği menüsü aracılığıyla başvurularını yapabileceklerdir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.