Ana sayfa Genel Oy Kullanacakların Dikkat etmesi ve bilmesi gereken önemli noktalar

Oy Kullanacakların Dikkat etmesi ve bilmesi gereken önemli noktalar

16 Nisan'da gerçekleştirilecek olan referanduma sayılı günler kala oy kullanacakların dikkat etmesi ve bilmesi gereken önemli detaylar paylaşıldı.

4
0

16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referanduma sayılı günler kala oy kullanacakların dikkat etmesi ve bilmesi gereken önemli detaylar paylaşıldı.

16 Nisan 2017, Türkiye tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olacak. Hükümetin sunduğu anayasa değişikliğinin onaylanmasına ilişkin gerçekleştirilen referandum sonucunda ülkenin geleceği büyük ölçüde etkilenecek. Bu nedenle herkes bireysel karar ve özgürlüğü ile oy kullanmak adına sandıklara gidecek.

Evet ve Hayır oylarının kullanılacağı oylamada oy verenlerin dikkat etmeleri gereken bir takım hususlar söz konusudur. Özellikle tarafların art niyetli manipülasyonlara neden olmaması için kişiler oy kullanmadan önce bu bilgilere göz atmalılardır.

NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Öncelikle kişi oy gizliliği hakkına özen göstermelidir. Gizli kullanılacak oyların gerçekleştirildiği bölgede izlendiğinizi, gözlendiğinizi düşünüyorsanız sandık başkanına anında şikayette bulunabilir, tutanak tutulmasını talep edebilirsiniz. Oyunuzu YSK tarafından belirtilen saat aralığı içinde kullanmanız gerekmektedir.

Sandık görevlileri dışında sandık salonundaki kimseden oy kullanımına ilişkin bilgi alışverişinde bulunmayınız. Sandık salonuna giderken seçmen kartınızın veya T.C. Nüfus Cüzdanınızın yanınızda bulunmasına dikkat edin aksi takdirde oy kullanmanız mümkün olmayacaktır. Sandık görevlilerinin kararınıza müdahale etmek veya baskı oluşturmak gibi bir davranışını algıladığınız takdirde YSK’nın iletişim kanallarından durumu anında bildiriniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here