Ana sayfa Genel Otoyollardaki Hız Koridoru Uygulamasına Göre Araçların Hız Limitleri

Otoyollardaki Hız Koridoru Uygulamasına Göre Araçların Hız Limitleri

1 Temmuz 2017 itibari ile hayatımıza giren Otoyollarda Hız Sınırı Uygulamasında araç maximum hız limitleri nedir? Cezai İşlem hangi durumlarda uygulanır?

5
0

1 Temmuz 2017 itibari ile hayatımıza giren Otoyollarda Hız Sınırı Uygulamasında araç maximum hız limitleri nedir? Cezai İşlem hangi durumlarda uygulanır?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Karayolları ile yapılan anlaşmaya göre ülkemizde bulunan otoyollarda hız limiti uygulaması getirilmişti. Bu kapsamda hız sınırı 120 kilometre olan otoyollarda, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) gişelerinden geçen sürücülerin hızını tespit etme uygulaması başlamıştı. Buna göre ülkemizde bulunan, İstanbul Otoyolu, Ankara Otoyolu, İzmir Otoyolu, Bursa Otoyolu ve Niğde – Mersin – Şanlıurfa Otoyollarında hız limitlerine uymayan sürücülere ceza uygulaması getirilmişti. 

Bu kapsamda otoyola giriş ve çıkış zamanı hız sınırı olan 120 kilometre üzerinden hesaplanmıştır. İki nokta arasını belirlenen süreden daha erken tamamlayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Otoyollardaki hız limitleri kullanılan araçların cinslerine göre değişmektedir. Bu yüzden sürücüler kullandıkları aracın cinsi için karayollarınca belirlenen hız limitinin kaç kilometre olduğunu bilmelidir. Öneğin otomobiller için otoyollarda belirlenen hız limiti 120 kilometre/saattir. Minibüs ve otobüsler için otoyollarda hız sınırı 100 kilometre/saat olup, kamyonetler için ise bu limit 95 kilometre/saattir.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan anlaşma gereği 1 Temmuz 2017 yılından itibaren uygulanmakta olan otoyollarda hız sınırını aşan sürücülere cezai işlem uygulamasına İstanbul-Bursa-Yalova Otoyolu dahil edilmemiş olup, İzmir-Çeşme Otoyolu dahil edilmiştir. 

1 Temmuz 2017 yılı itibaren hayatımıza giren otoyollarda hız limiti uygulamasını aşan sürücüler için cezalarını 15 gün içerisinde öderse yüzde 25’lik ceza indirimi uygulanacaktır. Belirlenen hız sınırı yüzde 10 ile yüzde 30 arasında aşılmış ise ceza tutarı 210 Türk Lirası olup, yüzde 30 dan fazla aşmanın cezası ise 427 Türk Lirası’dır. %10-%30 luk kısım için %25 indirim erken ödeme  uygulaması ile 157.50 Türk Lirası’na düşüyor. %30 dan fazla olan kısım için ise ödeyeceğiniz tutar, 320.25 Türk Lirası’na düşüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here