Ana sayfa Finans Otomatik Ödeme Talimatı Vermenin 6 Avantajı

Otomatik Ödeme Talimatı Vermenin 6 Avantajı

Bankalardan kullanmakta olduğunuz kredi kartınız veya kredili mevduat hesabınız üzerinden otomatik ödeme talimatı vererek çeşitli avantajlara sahip olabilirsiniz. Yazımızda sizlere otomatik ödeme talimatı vermenin 6 avantajı konusunda bilgiler sunacağız.

3
0

Bankalardan kullanmakta olduğunuz kredi kartınız veya kredili mevduat hesabınız üzerinden otomatik ödeme talimatı vererek çeşitli avantajlara sahip olabilirsiniz. Yazımızda sizlere otomatik ödeme talimatı vermenin 6 avantajı konusunda bilgiler sunacağız.

Önceleri fatura ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için saatlerce PTT şubelerinde vakit harcanmaktaydı. Ancak artık bu işlemler bankaların ATM’leri ile kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Üstelik otomatik fatura ödeme talimatının verilmesiyle birlikte hiçbir işlem yapılmadan fatura tutarları banka hesabından kesilmektedir. İçeriğimizde otomatik ödeme talimatının 6 avantajı yer alacak.

1) Zaman problemi ortadan kalkar

Fatura ödeme işlemleri için PTT’ye veya bankaya giderek kuyruklarda beklemeniz gerekmez. Üstelik bir de kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verilmiş ise, faturanın ödenip ödenmediğini düşünmeye bile gerek kalmaz. Bu noktada kişinin dikkat etmesi gereken tek nokta, otomatik ödeme talimatı verilen kartın bakiyesidir.

2) Ek hesap ile ödemeler gerçekleşir

Karta para yüklemeyi unutan kişiler için bankalar düşük faizli ek hesap hizmeti vermektedir. Böylelikle kişi faturalarını hesabında para olmasa bile ödeyebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu işlem için günlük faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu noktada tüketici fatura ödemesi için gerekli tutarı ne zaman hesabına yüklerse, faizden o kadar az etkilenir.

3) Gecikme cezası sorunsalı ortadan kalkar

Faturaların geciktirilmesi halinde, gecikme cezası ödemesi gerçekleştirilmek zorundadır. Bu durumda fatura beklenenin çok daha üzerinde gelebilmekte ve problemler yaşanabilmektedir. Ancak otomatik ödeme talimatı veren tüketici gecikme cezasıyla karşı karşıya kalmaz.

4) Hesap işletim ücreti alınmaz

Bankalar, otomatik fatura talimatı veren müşterilerinden hesap işletim ücreti almamaktadır. Aynı zamanda yıl içinde 1 veya 2 defa alınan kredi kartı kullanım ücreti de alınmaz. Böylelikle bankaya her yıl ödenmekte olan gereksiz borçlardan kurtulabilirsiniz. Talimat veren kişi aynı zamanda bankadan puanlar kazanmaktadır. Bu puanlar ile alışveriş yapılabilir ve birtakım ihtiyaçlar giderilebilmektedir.

5) Evrak yükümlülüğünü ortadan kaldırır

Otomatik fatura talimatıyla faturaların takibini yapmak da oldukça kolay olacaktır. Tamamen elektronik sistem üzerinden faturaların ne kadar geldiği ve tutarları tamamen inceleme imkanı mevcut olur. Böylelikle fatura makbuzlarını saklamak gibi bir durum da ortadan kalkacaktır.

6) Kredi notu yükselir

Bankaya otomatik ödeme talimatı veren müşteriler kredi notu noktasında da daha avantajlıdır. Kredi notu iyi olan tüketiciler için bankadan özel avantajlar sağlanmaktadır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here