Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Otomatik Bes Katılım Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

2017 yılı itibariyle zorunlu hale gelen Bireysel Emeklilik Sitemi ilk ayını doldurmadan herkeste farklı bir algı uyandırdı. Peki Otomatik Bes hangi avantajları ve dezavantajları sağlıyor?

2017 yılı itibariyle zorunlu hale gelen Bireysel Emeklilik Sitemi ilk ayını doldurmadan herkeste farklı bir algı uyandırdı. Peki Otomatik Bes hangi avantajları ve dezavantajları sağlıyor?
Özel sektörde çalışanların artık zorunlu olarak Otomatik Bes kaydı yapılıyor. İşveren tarafından kaydı yapılan bu sistem ise çalışanın maaşından otomatik bir kesintiyi zorunlu kılıyor. 2 ay bu sistemde bulunduktan sonra ayrılma imkanınız olsa da bu durum kimileri için kalınması gereken avantajlı bir olay olarak, kimileri tarafından ise dezavantajları olan bir uygulama şeklinde algılanıyor.

İlk olarak avantajlarını ele alacak olursak bu sistemde bir giriş aidatı ve yönetim kesintisi söz konusu değil. Ayrıca eğer cayma hakkı kullanılmazsa devlet tarafından 1000 TL katkı sağlanıyor ki hali hazırda devlet tarafından %25 destek de sağlanmakta. 

Dezavantajlar arasında ise kurumun çalışacağı emeklilik şirketini çalışan değil işveren belirliyor ve bu anlamda çalışanlara bir emeklilik planı seçme hakkı da sunulmuyor. Eğer 45 yaşını geçmişsenizde bu sistemden faydalanamayacaksınız anlamına gelmektedir. 

Herkesin kendi standartlarına göre farklı imkanlar sağlayan BES için henüz projenin yeni başlamış olmasının verdiği deneyimsizliği de göz önünde bulundurmak gerekirse bir süre sonra bu konuyu daha detaylı almanın daha faydalı olacağını düşünebiliriz.

Nasıl Çıkış Yapabilirim

Zorunlu olarak giriş yapılan sistemin çıkış imkanı da var. Çalışan kişi tarafından işverene posta veya email yolu ile bildirim yapılması durumunda çıkış hakkı kullanılabiliyor ancak 2 ay boyunca sistemin içinde kalmanız şartı var. Ayrıca SMS ile CAYMA – TC KİMLİK NO yazarak 5755‘e yollamanız da yeterli olmaktadır.

Bes Otomatik Katılım Geniş Açıklama İçin TIKLA

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.