Üniversite sınavına sayılı günler kala üniversite adayları tercih yapmakta zorlanırken ”Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mi? Hangi üniversiteyi tercih etmeliyim?” sorularının yanıtını araştırıyor.

Milyonlarca öğrenci üniversite sınavına girmek için gün sayıyor. Hayal ettiği mesleği yapmak için tüm çabasıyla sınava hazırlanan aday sayısı her geçen yıl artış gösteriyor. Türkiye’de nitelikli eğitim veren birçok üniversite bulunuyor. Öğrencileri en çok zorlayan nokta ise üniversite seçimi..

Türkiye’deki en köklü iki teknik üniversite olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), mühendislik alanında verdiği eğitimle önde gelmektedir. Adaylar bu iki üniversite arasında tercih yaparken genellikle kararsız kalıyor. İki üniversitenin özelliklerine haberimizin devamında yer verdik.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

1056 yılında kurulan Orta Doğu İleri teknoloji Enstitüsü adıyla eğitim hayatına başlamıştır.  ODTÜ, Türkiye’nin en büyük kampüsüne sahip üniversitedir. Orman alanı ve Eymir Gölü’nün yer aldığı kısım dışında 30.430 dekar alana sahiptir. Okulun içerisinde Devrim Stadyumu adında bir stadyum bulunmaktadır. Bu stadyumda spor aktivitelerinin yanı sıra her yıl bahar şenlikleri konserleri de burada yapılıyor.

ODTÜ, Türkiye’nin en fazla topluluğa sahip olan üniversitesi olarak dikkatleri çekiyor. Bu topluluklar her bölümün mesleki anlamda kariyer olanakları ve öğrencilerin kendini geliştirmeleri için fırsat sunmaktadır.

Eğitim

ODTÜ, 5 fakülte içerisinde 41 lisans programına sahiptir. Üniversitede bulunan Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Enformatik, Uygulamalı Matematik ve Deniz Bilimleri Enstitülerinde ise 107 yüksek lisans ve 69 doktora programı bulunmaktadır. Üniversite eğitim dilinin İngilizce olması, öğrencilere büyük bir ayrıcalık sağlamakta ve evrensel makaleleri okuyup yazabilecek konumda mezun etmektedir. ODTÜ, Türkiye’nin ve hatta dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. ODTÜ’den diploma almak bile görüşmelerinde bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin geçmişi Osmanlı İmparatorluğu’na dayanmaktadır. İTÜ, ODTÜ gibi tek bir kampüs alanına sahip değildir. Ayazağa, Gümüşsuyu, Maçka, Taşkışla ve Tuzla yerleşkelerinde kampüsleri bulunmaktadır. Yerleşkelerinde spor salonları, 357 laboratuar, 31 yurt ve 12 konferans yer almaktadır. İTÜ’de de ODTÜ’de olduğu gibi öğrenci toplulukları bilimsel faaliyetlerle Türkiye’de ses getiren projelere imza atmaktadır. Ancak üniversitenin dezavantajı İstanbul’da bulunmasıdır. Zira şehrin kalabalıklığı ve yoğun trafiği öğrenciler için oldukça zorlayıcı olmaktadır. Avantajı ise metropol şehrinde bulunması nedeniyle hemen her şeye kolayca ulaşılabilir olmasıdır.

Eğitim

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde lisans programına kayıtlı toplam 23.331 öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite, 14 fakültede toplamda 99 lisans programı; 6 enstitüde 117’si yüksek lisans, 67’si doktora programı olmak üzere 184 lisansüstü programı barındırmaktadır. Üniversitedeki bilimsel çalışmalar öğrenciler için önemli bir fırsattır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here