Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Ölen Kişinin Banka Kredisi Ne Olur?

Bugün birçok kişinin kredi kullanımı sonrasında merak ettikleri hususlardan birisi de ölen kişinin banka kredisinin ne olacağıdır. Bu durum ise çeşitli şartlarda farklılık göstermektedir.

Bugün birçok kişinin kredi kullanımı sonrasında merak ettikleri hususlardan birisi de ölen kişinin banka kredisinin ne olacağıdır. Bu durum ise çeşitli şartlarda farklılık göstermektedir.

Bankalar, kişilere sağladıkları kredilerde kişileri belirli değerlendirmelere tabii tutarak krediyi vermektedirler. Bu anlamda 80 yaşını dolduran kişiler kredi kullanamamaktadırlar. Kredi kullanan kişilerin aldıkları kredileri kullanmakta iken hayatlarını kaybetmeleri riskine karşı bankalar ayrıca hayat sigortası uygulaması da yapmaktadırlar. Hayat sigortası uygulaması, kişilerin kredi kullanımlarında hayatlarını kaybetmeleri yahut ödeme güçlüğüne düşmeleri durumunda önem arz eden bir uygulamadır ve bu kapsamda da bireylerden prim ödemesi alınmaktadır. Birçok kişi bu konu ile ilgili olarak ölen kişinin kredisi ne olur merak etmektedir. 

Bir kişi kredi kullandıktan sonra hayatını kaybederse ne olur sorusuna verilecek çeşitli yanıtlar vardır. Bu çeşitlilik kredi kullanımında tercih edilen prosedürler ile ilişkilidir. Bu anlamda ilk olarak hayat sigortası yahut kefil olmaksızın alınan kredilere değinelim. Bu kişilerin hayatlarını kaybetmeleri ile birlikte kredi borcu doğrudan mirasçılarına devrolur. Kredi borcunu kapatma yükümlülüğü kredi borçlusunun yakınlarına kalmaktadır. Bu durum genel olarak istenilmeyen bir durum olduğundan, bireyler kredileri ile birlikte hayat sigortası da yaptırmaktadırlar. Böylelikle kişi eğer hayatını kaybedecek olursa, kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Ancak burada uygulama gereği kredi borcunun kapatılmasında kişinin hayatını doğal yollarla kaybetmiş olması v epoliçede belirttiği sağlık şartlarının doğru olması gerekmektedir. Eğer faili meçhul veya intihar sonucu bir ölüm varsa bu durumda sigorta şirketi kredi borcunu ödememekte ve borç aile bireylerine yansımaktadır.

Bunların yanı sıra bir de kefile yansıyan kredi borcu ödeme yükümlülüğü vardır. Kişi eğer krediyi kullanırken bankaya bir de kefil sunmuşsa, bu durumda kişinin hayatını kaybetmesi durumunda banka borcu kefile yansıtılır. Kefil, bu kredi borcu ile ilgili olarak zincirleme sorumludur. Bu sorumluluk gereği kefilin kredi borcunu ödemesi gerekmektedir.

Eğer hayat sigortası, kefil veya varis yoksa bu durumda bu borç banka açısından “batık kredi” olarak değerlendirmeye alınması söz konusudur ve bu durum da banka açısından zarar anlamına gelmektedir. Bu nedenle bazı bankalar hayat sigortası uygulamasını zorunlu şart olarak koşmaktadır. Bankalardan kredi alırken eğer siz de kefilinizin veya varislerinizin hayatınızı kaybetme riskinize karşı zor durumda kalmasını istemiyorsanız hayat sigortası tercih ederek kredi kullanmalısınız ve sevdiklerinizi böylelikle korumalısınız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.