Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Okuyan Çocuğa Verilen Devlet Desteği İçin Başvurular Nereye Nasıl Yapılır ?

Ailelerin maddi imkansızlık nedeniyle okutamadığı çocuklara devlet desteği sağlanmaktadır. Okul öncesi eğitimden başlayıp üniversite dahil olmak üzere her eğitim bölümü için destek verilmektedir.

Ailelerin maddi imkansızlık nedeniyle okutamadığı çocuklara devlet desteği sağlanmaktadır. Okul öncesi eğitimden başlayıp üniversite dahil olmak üzere her eğitim bölümü için destek verilmektedir.

Maddi imkansızlıklar sonucu zor şartlar altında okuyan ya da okuyamayan öğrencilere yönelik devlet Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) adı altında yardım sağlıyor. Bu yardımlar ailelerin çocuklarını rahat bir şekilde okutmaları ve zorlanmamaları açısından veriliyor. Bu devlet desteği Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu maddi desteğin ücreti memur maaşının katsayısına göre belirlenmektedir. Okul öncesi eğitim dahil olmak üzere üniversiteye kadar öğrenim gören çocuklara bu devlet desteği verilmektedir. Bakanlığın bu desteğinde ki amaç ekonomik yetersizlikler yüzünden çocukları yurtlara verilmesini önlemektir. 

Öğreniclere Devlet Desteği Ne Kadar

- Advertisement -

2017-2018 eğitim öğretim yılında memura verilen zam nedeniyle öğrencilere devlet desteğinde de bir artış olmuştur. Okul öncesi eğitime verilen devlet desteği 456 Türk Lirası olmuştur. Maddi zorluk çeken ilkokul öğrencisine verilen para yardımı ise 684 Türk Lirası olmuştur. Orta okula giden öğrencilere verilen maddi destek ise 730 Türk Lirasıdır. Üniversiteyi kazanmış öğrencilerde bu maddi destekten fayadalanmaktadır bu öğrencilerin alacağı yardımda 821 Türk Lirasıdır. Yetiştirme yurtlarından yaş nedeniyle ayrılmış olan çocuklara verlen destek ise 365 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 

Öğrencilere Devlet Desteğine Başvurular Nasıl Yapılır

Bu devlet desğinden faydalanmak için öncelikle işsiz olmalı ve gerçekten desteğe ihtiyacınız olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun dışında çocuğunuza bakım tedbiri verilmişse, çocuklarınız korumaya muhtaç durumda olduğu belgelenmişse, bakım tedbiri alınmış ama yaşı geldiği için yurtlardan ayrılarak koruyucu ailelerin yanında kalıp iş bulamamışsa, hastalık, kaza gibi nedenler sonucu çocuklarını okutamayan aileler bu devlet desteğinden faydalanır. Devlet desteği başvurusu için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ya da bağlı olduğunuz Sosyal Hizmetler Merkezine bir dilekçe ile şahsen başvurmanız gerekmektedir. Eğer şahsen başvuru yapamayacak durumda olursanız BİMER aracılığı ile ya da posta yolu ile de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonucunda yetkililer sizin maddi yetersizliğinizin olup olmadığı değerlendirecekler gerekirse evlerinize ziyaret edip bunu tespit edecekler. Eğer gerekli görülürse bu yardımı çocuklarınızın eğitimi için alabileceksiniz. Fakat her 6 ayda bir yetkililer sizi ziyaret edip maddi gücünüzü toplayıp toplamadığınızı kontrol edecekler. Ekonomik gücünü elde etmiş kişilerin devlet desteği de kesilecektir. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.