Ana sayfa Eğitim Okullarda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? ( Lise – Ortaokul – İlkokul )

Okullarda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? ( Lise – Ortaokul – İlkokul )

Okullarda devamsızlık hakkı kaç gün? Lise - Ortaokul - İlkokul öğrenci ve velileri için durumu açıklığa kavuşturuyoruz.

10
0

Okullarda devamsızlık hakkı kaç gün? Lise – Ortaokul – İlkokul öğrenci ve velileri için durumu açıklığa kavuşturuyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilere verdiği ihtiyaç halinde okula gelmemelerini sağlayan devamsızlık hakkıdır. Okullarda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? sorusunun cevabı ilkokul, ortaokul, liseler için farklı olacak şekilde belirlenmiştir. Devamsızlıktan kalmak her öğrencinin korktuğu bir şey olsa da, bu konudaki düzenlemeler öğrencilerin okula devamlılığını sağlamak için yapılmıştır.

İlkokulda MEB devamsızlık için herhangi bir gün sınırı koymamıştır. Tabi bu surum öğrencinin sınırsız decamsızlık hakkı yapabileceğini görtermemektedir. Yani ilkokullarda devamsızlık hakkı yoktur. Öğrencinin uzun bir zaman süresince okula gelmemesi durumunda okul idaresi duruma müdahale eder. İlkokuldaki öğrencilerin “okula devamlılığı esastır” ilkesi benimsenmiştir.

İlkokulda Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlık konusunda bir gün sınırı koymamıştır. Tabi ki bu devamsızlık hakki kac gun lise ilkokul ortaokulcinin devamsızlık hakkı sınırsız demek değildir. Yani 1.sınıfta, 2.sınıfta, 3.sınıfta, 4.sınıfta devamsızlık hakkı yoktur.

Ortaokulda yine devamsızlık sınırı yoktur. Ancak devamsızlık hakkını 20 günden fazla kullanan öğrencilerin, okulu geçebilmesi için  Şube Öğretmenler Kurulu tarafından geçer onayı alması gerekmektedir. 

Lisede ise durum biraz farklı lisede öğrenim gören öğrencilerin devamsızlık hakkı özürsüz olarak 10 gün olarak belirlenmiştir. 
 

Raporlu Devamsızlık Kaç Gün?

Özürlü devamsılık hakkı Meb tarafından 35 gün olarak belirlenmiştir. Özürlü sayılabilmek için devamsızlık yapılan günden sonraki 5 gün içinde veli beyanı ya da özür belgesi getirilimelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here