Ana sayfa Genel Öğretmene Not Verme Dönemi 12 Pilot İlde Uygulanmaya Başlandı! İşte Uygulamanın Detayları!

Öğretmene Not Verme Dönemi 12 Pilot İlde Uygulanmaya Başlandı! İşte Uygulamanın Detayları!

MEB tarafından yayınlanan uygulamaya göre, 12 pilot ilde uygulamaya geçirilen öğretmene not verme dönemi başladı. Öğretmenlere; meslektaşları , öğrencileri ve veliler tarafından artık not verilebilecek.

3
0

MEB tarafından yayınlanan uygulamaya göre, 12 pilot ilde uygulamaya geçirilen öğretmene not verme dönemi başladı. Öğretmenlere; meslektaşları , öğrencileri ve veliler tarafından artık not verilebilecek.

Öğretmenlere performansına göre not verme işlemi 12 pilot ilde başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geçtiğimiz haziran ayında yayınlanan Öğretmen Strateji Belgesi’nde yer alan; öğrenci, veli, meslektaş ve yöneticilerin öğretmenlere not vermesini sağlayan performans sistemi 12 pilot ilde başladı. MEB tarafından 12 ilin valiliklerine gönderilen yazıda, performans sisteminin başlayacağı duyuruldu. Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun ve Trabzon gibi illerde başlayan uygulama, zamanla diğer illere de yayılacak. 

Yeni getirilen öğretmen puanla sistemine göre öğretmenler, yöneticileri, öğrencileri, meslektaşları ve veliler tarafından bir değerlendirilmeye tutulacak ve bu değerlendirme sonucuna göre alınna puanlar ile, kariyerlerinin şekillenmesine etki edecek. Terfi durumu, hizmet puanı hesaplanması ve  yurtdışı görevlendirmelerinde bu kriter devreye girecek olup, aldıkları puana göre değerlendirilecekler.

EĞİTİMCİLER MEMNUN DEĞİL. KAOSUN AYAK SESLERİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şöyle dedi getirlen bu sistemden memnun olmadıklarını beyan ederken, sistemi eleştirdi. İsmail Koncuk bu uygulamanın kaosun ayak sesleri olduğunu vurgulayarak yaptığımı açıklamada: “Bu kaosun ayak sesleri. Pilot uygulama genişlerse ‘Meslektaşıma Performans Notu Vermiyorum’ ya da ‘Meslektaşımın Performansı 100’dür’ eylemi yaparız.” Eğitim-Sen de bakanlığın her başarısızlığın sorumlusu olarak öğretmeni gördüğünü belirterek, “Sorun öğretmende değil, yanlış eğitim politikalarında. Öğretmeni notlamak okullarda huzursuzluk getirecek” dedi.

NOT VERİLECEK OLAN KRİTERLER

Yapılan açıklamaya göre, öğretmenlerde dikkate alınacak yeterlilikler, “Öğrencilere değer verme, anlama ve saygı gösterme, başaracağına inanma, öğrencinin ilgi ve ihtiyaçları ile kişisel gelişim özelliklerini bilme, öğrenciye rehberlik yapma, ulusal ve evrensel değerlere önem verme, öz değerlendirme yapabilme, kişisel gelişimini sağlama, okulun geliştirilmesine katkı yapma, dersi planlama ve materyal hazırlama, öğrenme ortamı oluşturma, ders dışı etkinlikler, zaman yönetimi, okul-aile-toplum ilişkileri.” şeklinde sıralandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here