Ana sayfa Finans Ödenmeyen Kredi Borçları Ne Olur? Yasal Süreç Nasıl İşler

Ödenmeyen Kredi Borçları Ne Olur? Yasal Süreç Nasıl İşler

Bankadan aldığınız kredi borçlarını ödeyemediğiniz zaman banka ile müşteri arasında yasal süreç başlar. Bu yasal süreci müşteri en az kayıpla kapatmak için borcunu ödemesi ya da yapılandırması gerekebilir.

8
0

Bankadan aldığınız kredi borçlarını ödeyemediğiniz zaman banka ile müşteri arasında yasal süreç başlar. Bu yasal süreci müşteri en az kayıpla kapatmak için borcunu ödemesi ya da yapılandırması gerekebilir.

Bankadan çekmiş olduğunuz krediyi ödeyemediğiniz zaman ne olur ya da bundan sonra süreç nasıl işler, ödemeleri nasıl dengeleyebilirim gibi bir sorular kredi çeken müşterilerin aklında muhakkak vardır. Çünkü kredi çekerken müşteriler her şeyi düşünürek çekmektedirler. Böyle bir durumla karşılaşıldığında nasıl bir yol izlenecek ve mevzuatta kredi borcunu ödemeyen müşteri ile ilgili yaptırımlar nasıl olacak gibi sorularda herkesi tarafından merak edilmektedir. O halde şimdi bu sorulara teker teker yanıt bulalım.

Müşteri kredi borcunu ödeyemediğinde yasal takip başlar ve Merkez Bankası kara listesine girer. Borcunu ödemesi için yasal takip başlamadan önce müşteriye 3 ay yani 90 günlük bir zaman verilir. Eğer 90 gün sonunda kredi kartı borcunu ya da kredi borcunu ödemezse yasal süreç başlatılır. Bu süre içinde borcunuzu öderseniz sizden sadece gecikme faizi alınır. 90 gün sonunda banka sizinle tekrar iletişime geçerek 3 aylık borcun ödenmesini talep eder. Sizin bu konuda yapabileceğin iki şey var. İlki yapılandırma yaparak borcunuzu öderseniz, ikinicisi ise borcunuzun tamamını gecikme faizi ve ihtar ücreti ile yatırıp tüm yasal süreci sonlandırırsınız. Hala borcunuzu ödemezseniz artık yasal süreç başlar ve belirli yaptırımlara maruz kalırsınız. 

Avukatlar aracılığı ile yönetilmeye başlanan yasal süreçte Merkez Bankası’da sizi kara listeye alır ve siciliniz bozar. Böylelikle 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı talebinde bulunamazsınız ve bankalar sizinle iş yapmaz. Bunun dışında banka hesaplarınız bolke edilir, maaşınızı bir bölümüne el konulur ve icra takibi başlatılır. Hukuki süreç başladığı vakit bu durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer siz kredi borcunuzu 1 ya da 2 yıl boyunca ödeyemezseniz bu defa banka belirli bir para karşılığında alacağını varlık şirketlerine satıyor ve siz artık varlık şirketleriyle muhatap oluyorsunuz. 

Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde başka bir bankadan üzerinden çok zaman geçmeden borcunuzu ödeyemeyeceğinizi anladığınız anda eğer daha düşük faizle kredi çekebiliyorsanız borç kapatma kredisi çekip bu şekilde de borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Ama ne yapıp edip borçlarınızı düzenli ödemeye gayret etmelisiniz ki yasal süreç ile uğraşmayasınız. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here