Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Nitelikli, özel lise ve yabancı okullar baraj puanı kaç olacak? Nasıl belirlenecek?

Yeni yürürlüğe girecek sınav sistemi ile ortaöğretime geçiş sistemi değişecek. Nitelikli, özel lise ve yabancı okullar baraj puanı üzerinde öğrenci alımı yapacak. Detaylar yazımızda.

Yeni yürürlüğe girecek sınav sistemi ile ortaöğretime geçiş sistemi değişecek. Nitelikli, özel lise ve yabancı okullar baraj puanı üzerinde öğrenci alımı yapacak. Detaylar yazımızda.

Ortaöğretime geçiş sürecinde tüm öğrenciler merkezi sınav sistemine tabii tutulmaktadır. Bu sınavlar ülkemizde sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Eğer bunu sıralarasak;

Üniversiteye geçiş sınavları : ÜSS,ÖSS,ÖYS,YGS,LYS

- Advertisement -

Ortaöğretime geçiş sınavları : LGS,SBS,TEOG

Son olarak TEOG ile birlikte gelen değişikler ile birlikte eğitim kurumları da değişikliğe girdiler. Gelişen Türkiye şartları altında eğitim kurumlarınında bu tarz değişikliklere gitmesi normal. Fakat alışması bir o kadar zor. Son olarak Teog’un içeriği ve işleyişi hakkında bilgi vermek gerekirse eğer; TEOG sınavları öğrencilerin bir dönem içerisinde katılım gösterdikleri ders çizelgelerindeki derslerin sınavları gibidir. Sınavda yapılan yanlışlar doğruları götürmez. TEOG, 8.sınıf öğrencilerinin dönem içerisinde girdikleri ve öğrenim gördükleri 12 merkezi ortak sınavın kısatılmış halidir.

2018 yılı ile birlikte eğitim sisteminde de yeni değişikliklere gidilecek. TEOG’un yerini alacak yeni sınav sistemi SBS’nin biz benzeri olarak belirtildi. Yetkililerin yaptıkları açıklamalara göre öğrecilerin sınav stresi yaşamamaları adına yeni sınav sistemi üzerinde oldukça fazla çalışıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay alabilmeleri için Bakanlar Kurulu’na sunacakları yeni sistem, ortaöğretime geçmeye hazırlanan son sınıf öğrencilerinin yıl içerisinde aldıkları derslerin yazılı sınavlarından birinin merkez tarafından yapılması için hazırlanıyor. Yani sınavlar bakanlık tarafından hazırlanacak ve sınav dönemlerinde okullara gönderilecek.

Nitelikli Liseler İçin Baraj Puanı

Yeni sınav sistemi, Teog’un öncesinde yapılan Seviye Belirleme Sınavını benzer olacak. Sınav her yıl merkez tarafından hazırlanıp, yapılıyordu. Gelecek olan yeni sistem, öğrencilerin sınavdan aldıkları puan ile Anadolu Liseleri ve Meslek Liselerine yerleştirilme sürecinde kulanılacak. Nitelikli liseler, özel ve yabancı okullar için ise baraj puanı uygulaması ile öğrenci alımı yapılacak. Öğrencilerin bu okullara başvurabilmeleri belirlenen puan üzerinde yapılacak. Sınavların nasıl uygulanacağı konusunda hala belirsizlik var. Bir kesim merkez sınavlarına odaklı olarak öğrencilerin sınava tabii tutulmasından yana, bir kesim de kendi sınavları uygulamayı istiyor. Tabii bu Fen Liseleri ve Nitelikli Liseler için geçerli. Fakat Kabataş Lisesi tarafından yapılacak sınav diğer liseler için de geçerli olacak.  Baraj puanına ek olarak not ortalamasının %10 luk bir kesimi ile birlikte sosyal gelişim puanı ve sosyal aktiviteler için de puan eklenecek.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.