Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Nissan, İspanya’daki üretim tesisini kapatacak

Nissan, İspanya’daki üretim tesisini kapatma kararı aldı. İspanya Dışişleri Bakanı, Nissan’ın hükümetin bütün desteklerini reddettiği ve Asya pazarına yönelme eğilimi gösterdiğini açıkladı.

Nissan, İspanya’daki üretim tesisini kapatma kararı aldı. İspanya Dışişleri Bakanı, Nissan’ın hükümetin bütün desteklerini reddettiği ve Asya pazarına yönelme eğilimi gösterdiğini açıkladı.

Nissan, Barcelona’da bulunan fabrikasını kapatma kararını İspanya hükümeti ve sendikalara bildirdi. İspanya Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanlığı Nissan’ın aldığı bu karara tepki göstererek bu fabrikanın son derece stratejik olduğunu dile getirdi.

İspanya ve Barselona’dan ayrılma kararının 500 milyondan daha fazla nüfuslu olan AB’yi terk etmek anlamına geldiğini belirtti. Yatırım yapmanın 1 milyar Euro’yu aşabilecek kapatma maliyetinden daha kârlı olabileceği işaret edildi.

- Advertisement -

Bakanlık, fabrikanın kapatılması kararından büyük bir üzüntü duyduklarını Nissan Motor Company Limited’e ileterek altenatif arama için çalışma grubu önerisinde bulundu. Nissan’ın fabrika kapatma kararının alınmasıyla birlikte fabrikanın kapatılmasına ilişkin süre ve şartların belirlenmesi noktasında müzakerelerin başlamasına karar verildi.

İspanya hükümeti, ilerleyen günlerde Katalonya özerk hükümeti, Barselona Belediyesi, Serbest Bölge Müdürlüğü ve sendika yetkilileriyle toplantı yapacak.

Nissan’ın tekliflerle ilgilenmediği öğrenildi

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya ise hükümetin fabrikanın kapatılmaması için Nissan’a destek ve yardım teklif ettiğini ancak Nissan’ın hükümetin sunduklarına bakmadan Asya faaliyetlerine odaklanma kararı verdiğini dile getirdi.

Japon medyası ise geçtiğimiz günlerde Nissan’ın Barselona’daki fabrikayı kapatarak üretimini Renault’a kaydırma planları yaptığına yer vermişti. İspanyol basınında ise Barselona fabrikasıyla 20 binden fazla kişiye istihdam olanağı sağlandığı ve kapatılmasının önemli sorunları beraberinde getirebileceği haberleri yer aldı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.