Ana sayfa Teknoloji Neom Projesi Nedir? Nerede Hayata Geçirilecek! İşte 500 Milyar Dolarlık Mega Kent’e...

Neom Projesi Nedir? Nerede Hayata Geçirilecek! İşte 500 Milyar Dolarlık Mega Kent’e Ait Bilgiler!

Suudi Arabistan'dan üç ülkeyi kapsayacak 500 milyar dolarlık mega kent. Veliaht prensi Muhammed Bin Selman, tüm dünyaya açık ılımlı islam projesi olan NEOM'u tanıttı. Neom Projesi Nedir? Nerede Hayata Geçirilecek! detaylar yazımızda.

5
0

Suudi Arabistan’dan üç ülkeyi kapsayacak 500 milyar dolarlık mega kent. Veliaht prensi Muhammed Bin Selman, tüm dünyaya açık ılımlı islam projesi olan NEOM’u tanıttı. Neom Projesi Nedir? Nerede Hayata Geçirilecek! detaylar yazımızda.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman,  yaptığı açıklamayla üç ülkeyi kapsayacak Neom adlı çok iddialı bir iş ve endüstri bölgesi projesinin bilgilendirmesini yaparken ülkesinin izleyeceği yeni yola dair de çok önemli açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan’ın kuzey doğusunda, üç ülke arasındaki özel bir bölgede yapılacak olan Neom projesi hayata geçirilmeye hazırlanılıyor. İnsan uygarlığının en üst seviyesine getirmek amacıyla hazırlandığı belirtilen proje için alanında başarılı olan dünyanın önde gelen şirketleriyle hareket edilmesi planlanıyor. Veliaht Prens Muhammed Bin Selman yaptığı açıklamada, “Daha önce olduğumuz yere, tüm dinlere ve dünyaya açık ılımlı İslam ülkesine dönüyoruz” diye belirterek projenin çok büyük evrensel bir proje olduğunun altını çizdi.

Suudi Arabistan’da düzenlenen “Gelecek Yatırım İnisiyatifi” adlı ekonomik konferansın ardından yapılan açıklamayla tanıtılan Neom, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ü kapsayacak 26 bin 500 kilometrekarelik bir alanda yeni bir bölge olarak tasarlanıyor.

BÖLGE TÜM DÜNYADA ÖNCÜ MERKEZ OLACAK 

Bölgenin, tüm dünyada öncü bir merkez haline getirilmesi ana hedefler arasında yer alıyor. Mısır ve Ürdün sınırları dâhilindeki arazileri de içerecek olan proje, toplam 26.500 km2’lik devasa  bir alana sahip olup çeşitli kalkınma fırsatları sunarak her alanda hizmet verecek. Neom projesi, rüzgar ve güneş enerjisi açısından zengin olan bölgede, yenilenebilir enerji projeleri geliştirmek için de ideal bir ortama sahip bir konumda olacak. Bölge, petrol ve doğalgazın yanı sıra doğal minerallerden açısından da elverişli bir yapı sunarken bu kaynakların bulunması ve değerlendirilmesi Neom projesinin uzun vadede olmasına da katkı sağlayacak.

Proje, öncelikli olarak Suudi Arabistan pazarına, ardından da küresel pazarlara ulaşmayı sağlayacak ve üç kıtayı birbirine bağlayacak bir merkez haline gelecek.

500 MİLYAR DOLARLIK DEVASA PROJE

İnsanlığın geleceği için çok büyük bir önem taşıyan enerji, su, gıda, biyoteknoloji, teknoloji, dijital bilim, medya, eğlence ve üretim gibi özel sektörlere odaklanacak olan proje, ileriki yıllarda yerli ve yabancı yatırımcılara kapılarını açarak gelişmesine olanak tanıyacak. Suudi Arabistan tarafından 500 milyar dolar gibi büyük bir bütçeyle hayata geçirilecek olan projenin finansmanını başkanlığını Veliaht Prens Selman’ın yaptığı Suudi Kamu Yatırım Fonu (PIF) üstlenecek. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here