Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Necip Fazıl Kısakürek Hayatı ve Önemli Sözleri

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Necip Fazıl Kısakürek kimdir? Hayatı boyunca edebiyatımıza kazandırmış olduğu eserler ve söylemiş olduğu önemli sözler nelerdir?

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Necip Fazıl Kısakürek kimdir? Hayatı boyunca edebiyatımıza kazandırmış olduğu eserler ve söylemiş olduğu önemli sözler nelerdir?

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Necip Fazıl Kısakürek 26 Mayıs1905 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1934 yılına kadar yalnızca şair yönüyle tanınan Necip Fazıl Kısakürek, aynı zamanda öykü, roman ve oyun yazarlığı da yapmıştır. Annesinin isteği ile 17 yaşında iken şairliğe başladı. İlk şiirlerini Yeni Mecmua’da yayımlayan Kısakürek, Milli Mecmua ve Yeni Hayat dergilerinde yayımlanan şiirleri ile kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır. Paris’te bir dönem yaşayan ünlü yazar, Paris’ten döner dönmez yayımladığı Örümcek Ağı ve Kaldırımlar şiir kitapları ile oldukça genç bir yaşta olmasına rağmen çağdaş olduğu şairlerin önüne geçmiş ve edebiyat dünyasında oldukça büyük bir hayranlık duygusu uyandırmıştır. Bunların arkasından henüz 30’lu yaşlarını görmeden çıkardığı yeni şiir kitabı Ben ve Ötesi (1932) bir öncekiler kadar edebiyat dünyasından takdir toplamasını sağladı. 

Necip Fazıl Kısakürek, edebiyat dünyasının zirvesinde iken felsefi arayışlar içerisine girmiş ve bu arayışlarını sürdürürken hayatının yeni bir dönemine adım atmıştır. O dönemlerde Beyoğlu Camii’nde vaaz veren Abdülhakim Arvasi ile tanışan Necip Fazıl Kısakürek, bu sayede üstün bir ahlak felsefesi savunulan tiyatro eserlerini yazar ve Türk edebiyatına kazandırır. Yazmış olduğu piyeslerden Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak en çok ilgi gören eserlerinden olur. Bu eserlerin arasından Bir Adam Yaratmak Türk tiyatrosunun en önemli ve en güçlü oyunlarından biri olmuştur.

Necip Fazıl Kısakürek 25 Mayıs 1983 yılında yakalanmış olduğu bir hastalık nedeni ile Erenköy’deki evinde vefat etmiştir. Uzun soluklu bu hastalığı onun fikrifaaliyetini ve yazı yazmasına engel olmamış ve usta edebiyatçı bu döneme kadar eser vermeye devam etmiştir. 

NECİP FAZIL KISAKÜREK ÖNEMLİ SÖZLERİ

Allah, ızdırabını çektirmediği şeyin, nimetini vermez.

Arı bal yapar, fakat balı izah edemez.

Bir namazım, bir duam, bir de eski seccadem. Hepsi hepsi bu kadar, işte benim sermayem.

Bu gidişle utanmaktan utanan bir nesil gelecek.

Bir hadiseyi düşünebilmek için filozof olmaktan başka çare görmemek, düşünme hakkından vazgeçmek değil midir?

Ben, haritada deniz görmüş boğulmuş.

Dokuz köyün sahibi dokuz köyden kovulmuş.

Bir hoşçakala sığdırdı beni, yere göğe sığdıramadığım.

Bu hayatı fazla ciddiye almayın, nasıl olsa içinden sağ çıkamayacaksınız.

Kendinden geçmek iman, kendinde olmak küfür.

Tam 30 yıl saatim işlemiş ben durmuşum, gökyüzünden haberiz uçurtma uçurmuşum

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.