Ana sayfa Teknoloji NASA, uzayda 8 ay izole olacak personel arıyor

NASA, uzayda 8 ay izole olacak personel arıyor

NASA, 8 ay boyunca uzayda karantinada tutulacak personel arıyor. Başvuru yapacak adayların iyi seviyede İngilizce ve Rusya bilmesi gerekiyor.

4
0

NASA, 8 ay boyunca uzayda karantinada tutulacak personel arıyor. Başvuru yapacak adayların iyi seviyede İngilizce ve Rusya bilmesi gerekiyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars ve Ay’da görevlendirilecek ve sekiz ay boyunca sosyal izolasyon çalışmaları yapacak ABD vatandaşlarını arıyor. Dünyayı etkileyen koronavirüs nedeniyle pek çok sektörde uzay araştırmalarında değişikliğe gidiliyor. NASA’nın sekiz aylık sosyal izolasyonunda kalacak astronotun Mars’ta görevlerinde karşılaşacağı çevresel faktörleri deneyimleyeceği belirtiliyor.

Rusya’da laboratuvarda kalacak olanların 30-55 yaş aralığında olup İngilizce ve Rusya’yı akıcı konuşması gerekiyor. Aranan kriterler içerisinde başvuru yapacak adayın akademik derecesi olması ve askeri eğitimlerinin bulunması gerekmektedir.

Psikoloji ve stres başarıda önemli role sahip

Göreve alınacak bireylerin uzay mekiği ortamında yaşayıp gelecek uzay görevinde karşılaşabilecekleri durumlar deneyimlenecek. Sosyal izolasyonunda araştırmacıların önemli veriler sağladığını belirten araştırmacı Thomas Williams, izolasyon ortamında ortaya çıkarak psikolojik ve stresin uzay görevlilerinin başarısında büyük bir öneme sahip olduğunu açıkladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here