Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

MİS (Milli İzleme Sistemi) Neleri Kapsıyor Ve Nasıl Yapılacak? İşte Yeni Sistem Detayları

TEOG’un kaldırılması ile uygulanacak yeni sistemin adı MİS (Milli İzleme Sistemi) olarak belirlendi. İşte MİS ile ilgili bütün detaylar!

TEOG’un kaldırılması ile uygulanacak yeni sistemin adı MİS (Milli İzleme Sistemi) olarak belirlendi. İşte MİS ile ilgili bütün detaylar!

Ülkemizde sık sık değişen sınav sistemlerine bir yenisi daha eklenerek, TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı) kaldırıldı. Daha öncesinde de üniversitelere giriş sistemi olan iki aşamalı YGS ve LYS sisteminin değiştirileceğini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım sistemle ilgili ilk detayları kamuoyuna kendisi sundu.  Uzun zamandır gündemde olan bu konu karşısında Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarda bulunurken sistem ile ilgili bilgiler vermişti. Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamalarda yeni sistem ile yapılacak sınav, öğrencileri ölçerken çoktan seçmeli test soruları, yıl sonu puanları hesaplanacak ve açık uçlu sorular sorularak öğrenciler liselere alınacak.

Sistemin detayları ise şöyle. MİS (Milli Eğitim Sistemi) ile öğrenciler liselere girebilmek için Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden ağırlıklı çoktan seçmeli test sorularını çözecek ve açık uçlu sorularla da öğrencilerin değerlendirilmesi yapılacak. İlk sınavın Aralık ayında gerçekleştireleceğini bildiren bakanlık ilk kez 5. sınıflara uygulanacağını belirtti.

- Advertisement -

Milli Eğitim Bakanlığı ilk etapta belirlenen 24 pilot ile gönderdiği yazı ile yetiştirilmesi gereken konuları bildirdi. Pilot iller arasında 15 tane büyük şehir yanında Türkiye’nin her köşesinden iller seçildi. Bu illerden bazıları, Bursa, Erzurum, Aydın, Mardin, Mersin, Gaziantep, Kayseri ve Trabzon. 

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı okullara gönderdiği bildiri ile öğrencilerin bu sınava nasıl hazırlanacağını ve neler yapacakları konusunda bilgilendirilmelerini istedi. Öğrencilerin liselere girmek için hazırlanacağı MİS (Milli İzleme Sistemi) ile hazırlanmaları gereken dersler ve konular şunlardır. Türkçe dersi için; Çocuk dünyası, Milli Mücadele ve Atatürk, Erdemler, Bilim ve Teknoloji. Matematik dersi için; Doğal Sayılar ve İşlemler, Kesirler konuları belirlendi; Fen ve Teknoloji dersi için ise, güneş, dünya ve ay, canlılar dünyası ve kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme üniteleri Milli Eğitim Bakanlığının okullara gönderdiği bildiride yer alıyor. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.