Ana sayfa Finans Mikrofinans Ne Demektir? Mikrofinans ve Mikrokredi Tanımları

Mikrofinans Ne Demektir? Mikrofinans ve Mikrokredi Tanımları

Mikrofinans ve mikrokredi kavramları ne anlama gelmektedir? Mikro kredi hangi illerde veriliyor?

3
0

Mikrofinans ve mikrokredi kavramları ne anlama gelmektedir? Mikro kredi hangi illerde veriliyor?

Makalemizde yaklaşık olarak 30 yıl önce hayatımıza giren mikrofinans ve mikrokredi ile ilgili noktalara değineceğiz. Bununla birlikte mikro kredi nasıl alınır, mikrofinans ne demek ve mikro kredi nedir soruları üzerinde detaylı bir şekilde açıklama yapacağız.

Mikrofinans kuruluşları, bankacılık ile ilgili hizmetlere erişim zorluğu çeken girişimci ve küçük işletmeler için finansal hizmetler sağlamaktadır.

Bireysel girişimciler ve küçük işletmeler için sağlanan bankacılık modeli ve kredi başvurularında bulunan küçük gruplar mikrofinans kuruluşlarının kapsamındadır.

Bangladeş ve Brezilya gibi yoksul ülkelerde yürürlüğe giren mikrofinans yoksul ailelerin küçük işletmelerini büyütebilmeleri için az miktarda kredi sağlamaktadır.

Mikro kredi nedir?

Mikro kredi 1980 yıllarından beri düşük faizli bir gayri resmi sektördür. Yoksullar için hizmet verilmekte olan bu sistemle birlikte mahalli finans kuruluşları da görev yapmaya başladı. Olumlu müşteri hizmetleri kalitesiyle dikkatleri çeken bu sistem, yoksulların da sahada yer almasına olanak sağladı.

Mikrokredide yıllık en fazla 1000 TL sermayeye ihtiyaç duyulması gerekmektedir. Bununla birlikte temel prensiplerini uygulamak için tek eksiği sermaye olan kişi, kendi işini bu şekilde kurabilir. Aynı zamanda yapılacak olan faaliyetler sonucunda, sağlıklı beslenme, eğitim geliştirme ve çevre değişikliği şansı da yakalanabiliyor.

Mikro kredi alabilmek için ilde bulunmakta olan TGMP Şubesi’ni telefonla arayabilirsiniz. Bununla birlikte isterseniz şubeyi ziyaret ederek de mikro kredi alabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Mahallenizde iş fikri bulunan dört kadınla (akraba olmamak şartıyla) mikro kredi alabilirsiniz. İş fikri atılan 4 kadının mikrokredi alan kadınlar arasında yer almaması gerekiyor.

Mikro kredi hangi illerde veriliyor?

Mikro kredi Ankara, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Eskişehir, Zonguldak, Çankırı, Kahramanmaraş, Batman, Yozgat, Adana, Rize, Sivas, Amasya, Kayseri, Niğde, Bursa, Aydın, Erzincan, Tokat, Çorum illerinde verilmektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here