Ana sayfa Genel Mevlid Kandili Ne Zaman? Bu Sene Hangi Gün Olacak! 2019 Mevlid Kandili...

Mevlid Kandili Ne Zaman? Bu Sene Hangi Gün Olacak! 2019 Mevlid Kandili Hangi Güne Denk Geliyor?

İslam aleminin en mübarek günlerinden olan Mevlid Kandili Hazreti Muhammed'in doğum gününe rastlamasından dolayı önemli kabul edilir. 2019 Mevlid kandili ne zaman kutlanacak? hangi güne denk geliyor? cevaplar yazımızda!

6
0

İslam aleminin en mübarek günlerinden olan Mevlid Kandili Hazreti Muhammed’in doğum gününe rastlamasından dolayı önemli kabul edilir. 2019 Mevlid kandili ne zaman kutlanacak? hangi güne denk geliyor? cevaplar yazımızda!

Son Peygamber Hz. Muhammed’in doğumu olan Mevlid kandili özellikle islam dünyasında büyük özlem ve sevinçle beklenmektedir. Müslümanlar bu özel günde Hz. Muhammed (SAV) için dular okuyarak doğum yıldönümünü kutlarlar. Kesin tarih bilinmemesine karşın  Rebiülevvel ayının 12. günü mevlid kandili olarak yaşanır.  

 Mevlid gecesi rabiulevvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Müslümanların bayarmı olarak da nitelendirilir. Bu günde müslümanlar  ibadet ve dua ederek yad ederler. Mevlid kandili akşamı programlar düzenlenirken, televizyonlar

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN KUTLANACAK?

 Müslüman aleminin en önemli önemli günlerinden olan Mevlid Kandili bu yıl 08 Kasım 2019 Çarşamba günü yad edilecek.  Bu günde çoğu müslüman tesbih namazı kılar. Bu özel günde namaz kılmak büyük sevaptır. Günahların affedilmesi için eller semaya açılır. Allahtan af istenir. Abdullah Aleyhiseelam’ın doğum gecesi olarak bilinir. Bu gece en özel ve anlamlı olduğundan dolayı müslümanlar bu geceye özel anı yaşarlar.

Tesbih namazı kılarak, dua ederek ve af dileyerek mevlid kandili akşamı özellikle televizyonlarda mevlidler okuturulur.

 TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

tesbih namazı kılınarak Hatm-i enbiya yapılması gerekir. Tesbih namazına şu şekilde  başlanır. ilk önce niyet edilmesi gerekir. Niyetlenmek için””Yâ Rabbi, niyet eyledim rızâ-yı şerîfin için tesbîh namazına. Yâ Rabbi, bu gece teşrîfleriyle âlemleri nûra gark ettiğin Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz’in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle.” Allâhü Ekber, denilmesi gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here