Ana sayfa Genel Mesleki yeterlilik belgesi nereden nasıl alınır Hangi meslekler için alınması gerekir

Mesleki yeterlilik belgesi nereden nasıl alınır Hangi meslekler için alınması gerekir

Mesleğinde başarılı olan kişilere Mesleki Yeterlilik Belgesi(MYB) verilir. 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirildi.

5
0

Mesleğinde başarılı olan kişilere Mesleki Yeterlilik Belgesi(MYB) verilir. 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu, birçok meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirdi. MYB belgesi almak isteyen adaylar yeterlilikte Yetkilindirilmiş Belge Kuruluşlarına müracat edebilir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır

Adayların Mesleki Yeterlilik Begesi alabilmeleri için belge almak istedikleri mesleğe ait ulusal yeterliliğin olması ve MYK tarafından bu ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun olması gerekmektedir. Sınav belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş belge kuruluşlarınca yürütülür. Başvuruları uygun bulunan adaylar, başvuruda bulundukları meslek doğrultusunda sınav ve ölçme değerlendirmeye tabii tutulur. Sınavı kazanan adaylar Mesleki Yeterlilik Belgesini almaya hak kazanır.

Belge Zorunluluğu Olan Meslekler

Ağ Teknolojileri Elemanı,Ağır Vasıta Tecrübe Sürücüsü, Ahşap Kalıpçı, Alçı Levha Uygulayıcı, Aliminyum Kaynakçı,Araç Yükleme Operatörü, Arama Kurtarma Personeli, Armürlü Dokuma Kumaş Desinatörü, Asansör Bakım ve Onarımcısı, Asansör Montajcı, Aşçı, Baca Kontrol Personeli, Baski Operatörü, Bar Görevlisi, Ayakkabı İmalatçısı,Ayakçı( Deri ve Hazır Kürk Giyim), Anketör.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama – E-Devlet

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here