Ana sayfa Genel Meslek Yüksekokullarına Sınavsız Geçiş Geri Alındı mı

Meslek Yüksekokullarına Sınavsız Geçiş Geri Alındı mı

Eğitim sistemindeki tartışmalar her geçen gün artarak devam ediyor. Meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş gündemde.

8
0

Eğitim sistemindeki tartışmalar her geçen gün artarak devam ediyor. Meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş gündemde.

Her yıl ülkemizde eğitim sistemiyle alakalı pek çok tartışma gerçekleşiyor. Gençlerin, çocukların bir yarış atına döndürüldüğü pek çok uzman tarafından belirtilse de sınav sistemi aynı şekilde yerini korumaya devam ediyordu. Son olarak uzunca bir dönem TEOG ile alakalı olarak aileler çocuklarının psikolojilerinin bozulduğunu, kendilerinin de bir yerden sonra bununla baş edemediklerini söylemeye başlamışlardı. Uzmanların da sıkça uyarılarda bulunduğu TEOG ile alakalı olarak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “TEOG’un kaldırılması lazım” demişti ve hükümet hemen hızlı bir şekilde çalışmaya başlamıştı.

Daha sonra yaptığı açıklamayla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEOG’un kaldırıldığını açıklamakla kalmamış üniversiteye giriş sınavı olan YGS ve LYS ‘nin de değiştirilmesi için talimat vermişti. Bu son açıklamayla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu birbirleriyle birlikte çalışmaya başlamış ve iki sistem için de ortak paydalarda buluşmayı planlıyordu. Alınan bilgiler sonucunda yeni üniversite sınav sistemindeki model öncekilerden biraz daha farklı. 

LİSEDE 3 SINAV 

Yapılan çalışmayla birlikte tek sınavla gençlerin kaderlerinin belirlenmesi olayı en çok konuşulan konulardandı. Bu yüzden tek sınav gibi bir sisteme sahip olan YGS , LYS sisteminin artık olmayacağını bir bağlamda söylememiz gerekiyor. Yeni gelecek olan sistemle birlikte eşdeğer olan 3 sınavın yapılması gündemde. Öğrenci isterse en yüksek puanı aldığı bu 3 sınavdan biriyle isterse de tek sınav ile birlikte üniversite için tercih listesini oluşturabilecek.

YÜKSEKOKULLARA SINAVSIZ GİRİŞ 

Meslek yüksekokullarına giriş için öğrenciler YGS ile sınırlı tutuluyordu. YGS ‘den belirli bir puan alması gereken adaylar LYS sınavına girmeden YGS puanıyla birlikte başvuru yapabiliyordu. Yeni gelecek olan sistemle birlikte ise yüksekokullara sınavsız geçiş yapılabilecek.

DAHA AZ KİŞİ İLE REKABET ŞANSI DOĞUYOR

Meslek yüksek okullarına yapılan sınavsız giriş nedeniyle sınava giren öğrenci sayısı azalacak ve gerçek sıralama oranınız daha kesin olacak.

ÜNİVERSİTELER SINIFLANDIRILACAK

Yeni sistem geleceğe de etki edecek. Yapılacak olan düzenlemeyle üniversiteler kalitelerine göre A-B-C olarak ayrılacak. Zamanla birlikte gereken belgeleri ve istekleri karşılayan üniversiteler akademisyen bazında da sınavlara tabii olacak. Bütün üniversiteler A düzeyine geldiğinde de üniversite sınavının ortadan kaldırılması düşünülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here