Ana sayfa Eğitim Meslek Liselerinin Sınavsız Geçiş Hakkı Kalktı mı? Sınavsız Geçiş Son Gelişmeler Neler?...

Meslek Liselerinin Sınavsız Geçiş Hakkı Kalktı mı? Sınavsız Geçiş Son Gelişmeler Neler? Detayları Öğren

Son günlerde meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı kalkacağı gündemi meşgul ediyor. Sınavsız geçiş artık yapılamayacak mı?

6
0

Son günlerde meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı kalkacağı gündemi meşgul ediyor. Sınavsız geçiş artık yapılamayacak mı?

2012 yılında 4+4+4 eğitim yasasının tekrar yürürlüğe getirilmesi için YÖK Milli Eğitim Bakanlığı’na bir öneri sundu. Fakat getirilen bu öneri sınavsız geçişe karşılık alınabilecek ek puanın gelmesini içeriyor. Meslek liseleri de sınavsız geçiş hakkının kaldırılması ile ilgili gerekli araştırmaları gerekiyor. 

 Aslına bakıldığında YÖK uzun zamandır sınavsız geçiş hakkının kaldıırlmasını istiyor. Çünkü, öğrencilerin bir çok alanda olduğu gibi akademik olarakta çok yetersiz olduklarından dolayı ksaliteli eğitimin dışına çıkılıyor. Hem okul yetkilileri hemde YÖK bu konuda hem fikir olmuş durumda olduğu görülüyor.

 Sınavsız geçiş için son Gelişmeler neler?

 YÖK tarafından sınavsız geçiş için bir öneri getirildi. Öğrencilerin sınavsız geçiş yerine Yükseköğretime Geçiş Sınavı puanlarının kullanılmasını talep ediyor. YÖK’ün önerisine göre meslek lisesi öğrencileri için ek puanın geri getirilmesi ve buna karşılık olarak sınavsız geçişin tamamen kaldırılması gerektiğini vurguluyor. 

MEB ise verilen bu öneri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırarak bu değişikliğin Meclis’ten geçmesini bekliyor. Ek puan yasası gelirse, sınavsız geçiş hakkıda rafa kalkacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here