Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Meslek Liselerinin Lisans Programlarına Yerleşme Şansı Azalıyor mu? İşte Yorumlar!

YKS ile meslek lisesi öğrencilerinin lisans programlarına yerleşmeleri imkansız hale mi geliyor sorusu puanlama sistemiyle ortaya çıktı. Yeni sınav sistemi birçok kesim tarafından eleştiri almaya devam ediyor.

YKS ile meslek lisesi öğrencilerinin lisans programlarına yerleşmeleri imkansız hale mi geliyor sorusu puanlama sistemiyle ortaya çıktı. Yeni sınav sistemi birçok kesim tarafından eleştiri almaya devam ediyor.

Yürkseköğretim Kurumları Sınavı’nın detayları geçen hafta YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklanmıştı. Fakat açıklamanın ardından birçok soru işareti oluştu. Puanlama sistemi, Temel Yeterlilik Testi, baraj puanları ve oturumlar konusunda yeni sistem eleştiri almaya devam ediyor. Bu sıralar en çok dillendirilen sorunlardan bir tanesi meslek liselerin lisans programlarına bu sistemle girebilme ihtimallerinin gittikçe düşmesi. Sözel ve eşit ağırlık öğrencileri TYT sınavından Türkçe ve Matematik çözecek ve bu tesletin tüm bölüm öğrencilerine eşit uygylancak. Yani %50 Türkçe %50 Matematik olarak hesaplanacak. Bu hesaplama yöntemi meslek lisesi öğrencileri için adil olmadığı görüşünde. Sözel ve eşit ağırlık öğrencilerinin bir sayısal öğrencisi gibi muamele görmesi adaletsiz olarak değerlendiriliyor.

Üstelik sınava girecek adaylar hem sabah ki oturumda hem öğleden sonra yapılacak oturumda matematik çözmesi gerekmektedir. Eski sistemde meslek lisesi öğrencileri Türkçe, Tarih, Coğrafya gibi derslerden soruları yanıtlayarak lisans barajını geçebiliyorken yeni sistemle bu çok zor görülüyor. Puanla sisteminde sıkıntının varlığından söz eden uzmanlar sınav tarihi yaklaşmadan buna bir çözüm bulunmasını istiyor. Yoksa büyük mağduriyetlerin yaşanacağına dikka çekiyorlar. Meslek liselerinin eğitimleri daha çok mesleki derslere yoğun olduğundan matematik çözmeden lisans programlarını kazanmaları imkansız değerlendirilmesi yapılıyor. Üstelik TYT sınavının yapıldığı gün öğleden sonra ikinci bir oturumun olmasınında ağır olduğunu dile getirilirken pazar günü sadece dil sınavının olması eleştirildi. Konu hakkında düzenlemenin gözden geçirilmesi gerektiğini savunan uzmanlar sınava hazırlanan öğrencilerin akıllarında ki soru işaretlerinin biran evvel ortdan kaldrılması gerektiğini savundular. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.