Ana sayfa Genel Memurda Derece Yükselmesi Kaç Yılda Bir Yapılır? Nasıl olur

Memurda Derece Yükselmesi Kaç Yılda Bir Yapılır? Nasıl olur

Devlet memurları bulundukları konumda başarılı işlere imza attıklarında yeni bir dereceye sahip olurlar. Memurda derece yükselmesi nasıl olur? Kaç yılda bir gerçekleşir? Derece yükselince maaş artarmı? detaylar yazımızda...

8
0

Devlet memurları bulundukları konumda başarılı işlere imza attıklarında yeni bir dereceye sahip olurlar. Memurda derece yükselmesi nasıl olur? Kaç yılda bir gerçekleşir? Derece yükselince maaş artarmı? detaylar yazımızda…

657 sayılı kanuna tabi olan devlet memurları çalıştıkları hizmet yılına ve aldıkları başarı oranlarına göre yeni bir kademe alırlar. Her kademe onları biraz daha ileriye götürür. Peki memurda derece yükselmesi hangi aşamalardan geçerek olur?

Devlet memurlarında 6 yıldan sonra not ortalaması 90 ve daha yukarıda olan memurlara aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınarak bir kademe yükseltilerek memurun ilerlemesi sağlanır. Bulunduğe derece kademesinde en az üç yıl bulunan memurun kademe aylığını fiilen 1 yıl almış olma şartı aranır. 

Verilecek kadronun tahsis edildiği görev için ayarlanan nitelikleri elde etmiş olması gerekir. Dereceler memurların tahsil durumuna ve memuriyet yılına göre farklılıklar oluşturarak dereceleri etkilemekte olduğunu belirtelim.  

Derece yükselmesi maaşı arttırır mı?

657 sayılı kanuna göre devlet memurluğu  yapan personeller yıllarına ve başarılarına göre aldıkları dereceler maaşlarını da olumlu şekilde etkilemekte. Belirli şartlara bağlı olarak artan dereceleri alacakları ücreti,de rakamsal olarak arttıracağından bir memur için derece yükselmesi hem aylık maaşlarda hem de emekli ikramiyelerinde onlara olumlu şekilde yansıyacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here