Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Memur not sistemi nedir Nasıl puanlama yapılır Kötü not alan işten atılacak

Yeni sistemle memurların not sistemi getirildi ve puanlamaya karar verildi peki bu sistem nedir kötü not alan işten atılacak mı?

Yeni sistemle memurların not sistemi getirildi ve puanlamaya karar verildi peki bu sistem nedir kötü not alan işten atılacak mı?

Yeni sistemde memurlar için uygulanan terfi ve yer değiştirme gibi işlemlerde A, B, C, D gibi yeni bir not sistemine gidildi. Bunlarla beraber 3.1 milyon memur için uygulanan kadrolu ve sözleşmeli memurlar yönetici ve diğer memurlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Yeni Dört Notlu Sistem Nedir?

- Advertisement -

Altı aylık ve bir yıllık yapılan notlandırılmada her personel için uygulanacak başarı değerlendirme formu doldurulmaktadır. Bu formlarda puanlar yer alacaktır. Bu puanlar A puanı (100-90), B puanı (89-76), C puanı (75-60), D puanı ise (59-0) olarak kabul edilmektedir. D notu alan memurlar başarısız sayılmaktadır. Birçok kere kötü not alan memur başarısız sayılarak işten atılabilecek. Bu puanlama sistemi ile memurların başarısı arttırılmaya çalışılacaktır.

Yüksek Puan Almak Yükseltecek

Sürekli olarak yüksek puan (A ve B) alan memurlar görevlerinden yükselecek. Bununla beraber terfi, yer değiştirme durumu, mesleki gelişimi, yurt dışı görevlerinde etkinliği gibi durumları da etkileyecektir. Bunlarla beraber sözleşmeli memurların başarılı bir puan grafiğinin oluşturması sözleşmeli memurlar için başarı ücreti anlamına gelmektedir.

C ve D gibi puan alan memurlar ise mesleki anlamda eksikliklerinin telafisi için amirleri ile görüştürülecek ve eksikliklerinin giderilmesi için çalışılacaktır ve bu da zorunlu olacaktır. 3 kere yapılan puanlama da 2 kere D puanı alan memur için görev veya görev yeri değişikliği uygulanacak.

Haksız Puana Ceza Verilecek

Puanlama sisteminde etkili olacak olan faktörler, mesleki hedef, görev, mesleki yetkinlik ve vatandaş rol oynayacak. Vatandaşın puanlaması bunda yüzde 5 etkili olacaktır. Mesleki yetkinlik oranının yüzde 90’ana kadar varabileceği belirtiliyor. Herhangi bir garez veya gerçek dışı puan değerlendirmesinde bulunan değerlendiriciler için ceza uygulanacak. Buradaki her şey aslında vatandaşın memnuniyetine bağlı olacak vatandaş memnuniyeti ise kurumun yöneticisinin başarısı sağlayacaktır. Çalıştığı dönemde birden fazla amirin altında çalışan memur için geçerli olan notu en son çalıştığı amir belirleyecektir. Memurların puanlarını Devlet Personel Başkanlığı takip edecektir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.