Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Medeni kanuna göre evlenme yaşı kaçtır? Şartları nedir?

Medeni kanuna göre bireyin en küçük evlenme yaşı kaçtır, hukuk, resmi kanun ile evlilik yaşı hesaplama, nasıl hesaplanır, olağanüstü evlilik yaşı ile evlenme yaş sınırı hakkında detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Medeni kanuna göre bireyin en küçük evlenme yaşı kaçtır, hukuk, resmi kanun ile evlilik yaşı hesaplama, nasıl hesaplanır, olağanüstü evlilik yaşı ile evlenme yaş sınırı hakkında detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Evlilik; bir kadının ve erkeğin toplumun en küçük yapı taşı olan aileyi kurmak amacı ile yasaların gerekli ğördüğü işlemlerden sonra hatatlarını birleştirmesine denir. Evlilikte ailenin çoğalması ve genişlemesi temeli bulunmaktadır. Yeni evlenmiş olan çiftlerin çocuk yada çocuklar yaparak yetiştirmeleri beklenmektedir. Evlenme akdinin amacı, medeni hukuk ve tarihte eşlerin birbirlerine karşı taahhütler ve toplumun koymuş olduğu kuralların kontrolüne netlik kazandırma işlemleri için gereken kayıttır. Evlilik söz konusu olunca akıllara bir çok soru takılmaktadır. Bunlardan en çok sorulan ve kafaları karıştıranı ise evlilik yaşıdır. Ülkemizde evlilik yaşı kaçtır, kaç yaşına giren veya dolduran bireyler evlenebilir?

- Advertisement -

Tavsiye :  Rus Generalin Cesedi Nasıl Çürümeden Kaldı? Neden Çürümedi

Ülkemizde evlenme yaşı kaçtır?

Ülkemizde evlenme ehliyeti Medeni Kanunu’nun 124. maddesi eseas alınarak düzenlenmiştir. Bu maddede erkek ve kadınlar için 17 yaşını doldurmadıkları sürece evlenemeyecekleri belirtilmiştir. Fakat aynı maddede 17 yaşın dolduran kimsenin evlenme konusunda sadece kendisinin karar vermesinin mümkün olmadığı aynı zamanda velisininde (yasal temsilcisinin) rızası gerekmekte olduğu belirtilmiştir. (TMK 126: Küçük yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.) Bu durumda ise haklı bir sebep olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilci hakim tarafından TMK 128. madde uyarınca dinlendikten sonra küçüğün evlenmesine izin verebilir.

Yukardaki paragraf hakim 17 yaşını doldurmuş bir bireyin haksız olarak ailesinin izin vermediği durumlarda da evlenebileceğini belirtiyor. Evlenme yaşı 17 olarak belirtilmiş olsa da yukarda verilen 124. Madde içersinde 16 yaşını doldurmuş bir kişinin hangi şartları karşılayarak evlenebileceği konusunuda hüküm altına almıştır.

- Advertisement -

Tavsiye :  TRT arşivine giriş sayfası - Trt Arşiv Girişi Nasıl Yapılır? Detayları Öğrenin

TMK 124/ f.2 : Ancak hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple on altı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir olanak bulundukça karardan önce anne ve baba veya vasi dinlenir.

Yasada olağanüstü hallerin net bir şekilde belirtilmemiş olması bu olağanüstü hallerin hakim tarafından dinlenip karar verilmesine bırakılmıştır.

Anlatmış olduğumuz yasa ve açıklamalardan yola çıkarak 18 yaşını doldurmuş olan kişiler, kimsenin rıza ve izni aranmaksızın evlenebilir. 17 yaşını doldurmuş olan bireylerde ise aile rızası aranmaktadır. 16 yaşını doldurmuş olan kimselerin ise evlenmelerine olağanüstü durumların hakim tarafından dinlenmesinden sonra karar verilip evlenebilmeleri mümkün olmaktadır. 16 yaşını doldurmayan hiç bir birey Medeni Kanunumuza göre hiç bir şekilde evlilik gerçekleştiremez.

Tavsiye :  Diyanet Türkiye Geneli Cuma Hutbesi Yayınlandı

Ülkemizde evlenme yaşı ortalaması kaçtır?

Ülkemizde Tüik tarafından açıklanan evlilik yaşının kadınlarda 24,1 erkeklerde ise 27,3 tür fakat genel evlilik yaşı bu rakamlardan çok daha farklı olduğu toplum tarafından bilinmektedir.

Bu yazımızda hukukta evlenme yaşı kaçtır konusu ile alakalı detaylı bilgiler anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz.

- Advertisement -

Bunları da beğenebilirsin

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.