Ana sayfa Genel Malüllük Durum Belgesi Nereden Alınır? Malüllük Aylığı Ne Kadar Oldu? İşte Açıklanan...

Malüllük Durum Belgesi Nereden Alınır? Malüllük Aylığı Ne Kadar Oldu? İşte Açıklanan Rakamlar

Bir kişinin malülen emekli olabilmesi ve malüllük maaşı alabilmesi için iş yapamaz raporunda ` alması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan ve sigortasının bağlı bulunduğu yere göre emeklilik maaşı bağlanmaktadır.

7
0

Bir kişinin malülen emekli olabilmesi ve malüllük maaşı alabilmesi için iş yapamaz raporunda ` alması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan ve sigortasının bağlı bulunduğu yere göre emeklilik maaşı bağlanmaktadır.

Uzun vadeli sigorta kollarından biri olan malüllük durumu, sigortalı çalışmış olup geçirdiği kaza sonucu oluşan hasarın devlet tarafından karşılanması esasına dayanır. 

Sigortalı çalışan bir işçinin malüllük durumundan yararlanabilmesi için sigortadan alacağı belge, kişinin malül olduğunu göstermeye yetmemektedir. Bu durumda sigortalı çalışan bir işçinin geçirdiği kaza sonucu malül kabul edilebilmesi için çalışma yeterliliğinin yüzde 60’ını kaybetmiş olması ve bu durumun Kurum Sağlık Kurulu’nca onaylanmış olması gerekir. 

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 5510 sayılı bendine göre bir işçinin malül olduğunun belirlenmesi ve malülen emekli olabilmesi bu kanunda yer alan şartların sağlanmasına bağlı olarak kişi bu haklardan yararlanır. Bir kişi, memur ya da işçi olarak çalıştığı işten dolayı kaza geçirmesi ve bunun  kurulca tesbit edilmesi gerekmektedir. 

Bir kişinin malulen emekli olabilmesi için Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ve bir tane fotoğraf alarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapması gerekmektedir. 

Tüm masraflar devlet tarafından karşılanmak üzere kişinin 1800 prim ödeme gününün tesbit edilip belgeleri topladıktan sonra gerekli kuruma başvuru yaparak malulen emekliliği bekleme esasına dayanır. Kişinin aldığı sağlık raporunda iş yapamaz durumunun yüzde 60’a ulaşması gerekiyor. 

Malülen emekli olan biri ne kadar maaş alır?

2017 yılı için belirlenmiş malülen emekli maaşı 800-1000 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu meblağa 4a ssk kapsamında değerlendirilmektedir. 4b bağkur kapsamında malulen emekli olacak kişi de 800-1000 TL arasında mağaşa bağlanacak. 4b bağkur çiftçi/tarım işçisinin alacağı malulen emekli maaşı 600-800 TL’dir. Hizmetlerin tamamı 4c emekli sandığı kapsamında kişinin malulen alacağı emekli maaşı 1600-1800 TL arasındadır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here