Ana sayfa Genel KYK Kredi ve Burs İçin Öncelik Belgesi Ne Zaman Gönderilecek? Önceliği Olanlar...

KYK Kredi ve Burs İçin Öncelik Belgesi Ne Zaman Gönderilecek? Önceliği Olanlar Dikkat!

Yükseköğrenim öğrencilerinin heyecanla beklediği kredi/burs başvuruları başladı. Ancak önceliği olanların ellerini çabuk tutması gerekiyor. KYK kredi ve burs için öncelik belgesi ne zaman gönderilecek? İşte detaylar...

7
0

Yükseköğrenim öğrencilerinin heyecanla beklediği kredi/burs başvuruları başladı. Ancak önceliği olanların ellerini çabuk tutması gerekiyor. KYK kredi ve burs için öncelik belgesi ne zaman gönderilecek? İşte detaylar…

2017 – 2018 öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girerek ilk defa bir yükseköğrenim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ve halen yükeköğretim programının ara sınıflarına devam eden yani daha önceki yıllarda kayıt oldukları önlisans, lisans, özel yetenek, ek kontenjan, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan öğrenciler için burs/kredi başvuruları başladı. Başvurular 16-24 Ekim tarihleri arasında e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek.

Yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşları da burs/kredi başvurusunda bulunabiliyorlar.

Son gün 24 Ekim

16 Ekim – 24 Ekim tarihleri arasında e-devlet üzerinden yapılacak başvurularda, aday öğrencilerin öğrenim bilgilerini kontrol etmeyi, başvuruyu eksiksiz ve doğru bir biçimde yapmaları zorunlu.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs/kredi hizmetinden yararlanmak isteyen adaylar için başvurular son gün olan 24 Ekim tarihinde saat 23:59’da kapanacak. Bu tarihe kadar başvuru yapmış ve bilgilenrinde değişiklik yapmak isteyen adaylar ise aynı saate kadar bilgilerini güncelleyebilecekler.

Başvuru sırasında adaylardan istenen ekonomik, sosyal ve eğitim durumuyla ilgili bilgiler, KYK tarafından kamu kurumları aracılığıyla incelenerek teyit edilecek. Yapılan incelemeler sonucu bütçe durumu esas alınmak üzere belirlenen sayıda öğrenciye burs sağlanacak. Durumu mevzuata uygun olan adaylara ise kredi imkanı sağlanacak.

Öğrenim bilgileri mutlaka kontrol edilmeli

Burs/kredi başvuruları e-devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için, e-devlet’teki kimlik ve eğitim bilgilerinin eksiksik ve doğru olması çok büyük önem taşıyor. Adayların başvuru ile ilgili bir sorun yaşamamak adına, öncelikle e-devlet sistemlerine giriş yaparak okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, eğer bir hata var ise eğitim gördükleri okulun öğrenci işleri ile görüşmeleri gerekmekte. 

Öncelik belgeleri zamanında teslim edilmeli

Şehit/gazi çocukları (şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) anne ve babası (her ikisi de) vefat edenler, tam teşeküllü devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar, Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olanlar ve milli sporcular ilgili belgeleri ibraz etmeleri durumunda KYK bursunda öncelik hakkından faydalanıyorlar.

Başvuru esnasında öncelik durumu olduğunu bildiren öğrencilerin ilgili belge ile durumu anlatan dilekçeyi Söğütözü Mahallesi, 2176. Sokak No:25 Çankaya/Ankara adresinde bulunan Kredi Dairesi Başkanlığı’na göndermeleri gerekiyor. Bu belgeler için son tarih 5 Kasım 2017. Belgeleri ister elden teslim edebilir isterseniz de posta yoluyla adrese ulaştırabilirsiniz. 

Başvuru sırasında yaşanabilecek olası sorunlarla ilgili KYK’nın kurusal iletişim merkezi olan 444 1961’i arayabilir ya da resmi twitter hesapları olan KYK_DESTEK ile 7/24 iletişime geçebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here