Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

KYK Kredi Borcunu Askerlik Nedeni Erteleme İşlemi Nedir Nasıl Yapılır?

Üniversitede okuduğu dönemde KYK’nın bursundan yararlanan kişi üniversite bittiren 2 yıl sonra bu borcu ödemekle yükümlüdür. Askerlikten dolayı borcunu ertelemek isteyen kişi, gerekli kuruma dilekçe yazarak borcunu erteleyebilir.

Üniversitede okuduğu dönemde KYK’nın bursundan yararlanan kişi üniversite bittiren 2 yıl sonra bu borcu ödemekle yükümlüdür. Askerlikten dolayı borcunu ertelemek isteyen kişi, gerekli kuruma dilekçe yazarak borcunu erteleyebilir.

Türkiye’de birçok öğrenci üniversiteyi kazandıktan sonra maddi sıkıntılar çekmesinler die devlet tarafından geri ödemek şartı ile KYK bursu verir. 4 yıl boyunca her ay devletin belirlediği miktarda geri dönüşümlü bursu alan öğrenci üniversiteyi bitirince bu burs kesilir. Devlet, okulunu bitirip sigortalı işe başlayan kişilerden tekrar bu parayı ödemesini talep eder. Aldığınız burslara aylık olarak faiz eklendiğini unutmayın.

KYK bursunu erteleme şansımız var mı?

- Advertisement -

KYK bursu alan öğrencilerin, üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra KYK borç ödemeleri sisteme düşer ve sorumlu şahsın borcunu ödemesi beklenir. 2 yıl sonra eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsanız KYK’ya giderek her yıl borcunuzu bir sonraki seneye erteleyebilirsiniz.

Bir dğer erteleme koşulu da okuduğunuz eğitimin bir üst lisansını okumanız şartı ile borcunuz ertelenir. Yani yüksek lisans ya da doktorayı kazanan öğrenci borcunu okuduğu süre boyunca erteleyebilmektedir. Bir yüksek öğretim programından yararlanan öğrencinin borcuna faiz işlemi uygulanmaz. Yüksek lisans yaaprken de yine devletin vermiş olduğu KYK bursundan faydalanabilirsiniz. Yüksek lisans için KYK’nın verdiği burs lisans öğretiminden fazladır. 

Tüm eğitim hayatınızı sonlandırdıktan sonra bu borç ile karşı karşıya kalacaksınız. Sigortalı bir işe girince otomatik olarak borç ödemeleriniz sisteminize düşecek ve faizli olarak borçlarınız ödeyene kadar işleyecektir

KYK askerlik borç erteleme için ne yapılabilir, sorusu ile sık sık karşılaşacaksınız. Bu durumda, bursu almış öğrencinin ödemesi gelmiş ise ve askere gitmesi gerekiyor ise bir dilekçe alarak KYK’ya gidip bu dlekçeyi vererek durumunu izah etmelidir. Bu durumda erteleme işlemi gerçekleşecektir. Ancak askere gitmeden önce sigortalı bir işte çalışmışa ve KYK burs ödemeleri başlamışsa KYK askerlik borç erteleme işlemleri bir sonuç vermeyecektir. 

KYK askerlik borç erteleme işlemleri için intenetten dilekçe öneklerine bakarak var olan durumunuzu yazıp gerekli kurumlara gönderip borcunuzu erteleyebilirsiniz. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.