Ana sayfa Eğitim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılacak?...

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılacak? Başvuru İşlemleri ve Gerekli Evraklar!

16 ekim başlayan milyonlarca öğrencinin başvurduğu KYK Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları devam etmekte olup, kredi başvuruların nasıl yapıldığı ve son başvuru tarihi detayları haberimizde.

7
0

16 ekim başlayan milyonlarca öğrencinin başvurduğu KYK Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları devam etmekte olup, kredi başvuruların nasıl yapıldığı ve son başvuru tarihi detayları haberimizde.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı  Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından ihtiyacı olan öğrenciler için verilen burs ve kredi için başvurular devam etmektedir. 16 Ekim pazartesi günü başlayan kayıtlara, milyonlarca öğrenci başvuruda bulunuyor. Başvurular e-devlet üzerinden yapılmakta olup son başvuru tarihi ise 24 ekim olarak belirtildi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

17-18 eğitim eğitim dönemi için başlatılan KYK burs ve kredi başvurusu devam etmekte olup, öğrenciler burs ve kredi başvurusunu e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilecekler. Sisteme giriş yapıldıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı kısmının alt sekmelerinde  yer alan ‘Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu’ alanı üzerinden başvurular yapılacağı belirtildi.

BURS BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN BELGELER NELERDİR?

Şehit çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşleri) veya gazi çocuğu (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge)
Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar 
Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar
3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki öğrenciler (Valilikten alınacak belge)
Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurum tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
Anne ve babası vefat edenler,(Kurum tarafından Menis’den alınmaktadır.)

KYK BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi olarak desteklemek için ödenen 2017-2018 eğitim öğretim dönemi burs ve kredi miktarlarına bu sene zam yapıldı. Beslenme yardımı da artırılırken, üniversite öğrencilerine müjdeli haber Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geldi. Burs ve kredi ödemeleri lisans öğrencileri için 425 liradan 470 liraya, yüksek lisans öğrencileri için 850 liradan 940 liraya, doktora öğrencileri için ise  bin 275 liradan bin 410 liraya yükseltildi. Böylelikle 2002 yılında 45 lira olan Burs ve Öğrenim Kredisi, yüzde 944 artışla 470 liraya yükselmiş oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here