Ana sayfa Finans Kredi ve Kredi Kartı Yasal Maksimum Taksit Sayısı Hakkında Bilgiler

Kredi ve Kredi Kartı Yasal Maksimum Taksit Sayısı Hakkında Bilgiler

Yapılan düzenlemeler ile değişen kredi ve kredi kartı taksit işlemlerinde güncel taksit sayıları hakkında bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

6
0

Yapılan düzenlemeler ile değişen kredi ve kredi kartı taksit işlemlerinde güncel taksit sayıları hakkında bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kredi kartları ve krediler günlük hayatımızda sık sık kullandığımız bankacılık ürünlerindendir. Bankalar sağladıkları krediler ile hem müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan da bu işlemlerden faizler aracılığı ile kar ederler. Bankalar sağladıkları kredi kartları ile insanların büyük miktarlardaki alışverişlerini taksitlendirerek, daha uygun miktarlarda ve uzun vade süreleri ile öderler.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 26 eylül 2016 tarihinde yaptığı düzenlemeler ile kredi ve kredi kartı ürünleri için yeni düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler daha çok sektörlere göre alışveriş taksitlendirmeleri ve kredi yapılandırmaları üzerine olmuştur. Bankaların kredi kartları ile alışverişlerde taksit sınırları 9 aydan 12 aya çıkarılmıştır. Ancak bazı sektörlerde taksit sayısı 12 aya kadar çıkamayacak. Sektörlere göre taksit dağılımı şu şekilde olacak:

-Kuyumculuk sektöründe taksit sayısı: 4 ay,

-Elektronik ürünlerde taksit sayısı: 6 ay

-Havacılık sektörü, hizmet sektörü (konaklama, sağlık) ve taşımacılık sektörlerinde: 9 ay,

-Klüp ve denek üyelikleri için yapılacak ödemelerde ise taksit sayısı 9 ay ile sınırlandırılmıştır.

Kurumsal şirketlerin kredi kartları ile yapacakları ödemeler ve nakit çekim işlemleri için taksit sayısı 12 ay ile sınırlandırılmıştır. 

Yeni düzenleme ile bireysel ihtiyaç kredileri kullananlar için taksit sayıları 36 ay ile sınırlandırılmayacak, 48 aya kadar vade süreleri ile ödenebilecek. Ayrıca bu düzenleme yapılmadan önce çekilen krediler için başvuru yapılarak yeniden yapılandırma istenebilir ve vade süreleri uzatılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here