Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Kredi Sicil Affı’nda Son Durum! Bankalar Neden Uygulamıyor

Kredi sicil affıyla ilgili tasarı TBMM’nin onayından geçmişti. İşte o tasarıya ilişkin detaylar ve tasarıyla ilgili son durum. Bankalar neden kredi sicil affını uygulamıyor? işte tüm detaylar…

Kredi sicil affıyla ilgili tasarı TBMM’nin onayından geçmişti. İşte o tasarıya ilişkin detaylar ve tasarıyla ilgili son durum. Bankalar neden kredi sicil affını uygulamıyor? işte tüm detaylar…

Kısa bir süre önce kredi sicil affı ile ilgili yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştu. Genel Kurul tarafından kabul edilen bu tasarı Resmi Gazete’de ilan edilmişti. Bu anlamda binlerce kişi sicil affının yürürlüğe gireceği tarihi büyük bir merakla beklemektedir. Vatandaşların mevcut tasarıyla ilgili büyük bir kafa karışıklığı olduğu da söylenebilmektedir. İçeriğimizde, kredi sicil affıyla ilgili son durum ve detayları yer alacak.

YASAL GEÇERLİLİK KAZANMIŞTIR

- Advertisement -

Mevcut düzenleme yasa haline getirilmiş ve TBMM’nin onayından geçmiştir. Bundan dolayı da kredi sicil affı artık tamamen yasal geçerlilik kazanmıştır. Resmi Gazete’de yayınlanmış olan yönetmelik çerçevesinde bütün vatandaşlar kredi sicil affından faydalanabilmektedir.

TBMM’nin onayından bu tasarı geçmiş olmasına rağmen bankalar bu anlamda esneklik tanımamaktadır. Bankalar, müşterilerine bu anlamda zorluklar çıkarmakta ve kredi tahsisi konusunda sıkıntılar yaşatmaktadır.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI BANKALARA TEPKİ GÖSTERDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, tasarı meclisten geçmesine rağmen bankaların bu konuda takındığı tavrı eleştirdi. Tüfenkçi, bankaların üstüne düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini ifade etti ve bu konuda bankaları uyardı.

KREDİ SİCİL AFFI NEDİR?

Kredi sicil affı, daha önce 3 ay üst üste borç ödemediği için Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmış vatandaşlar içindir. Borçlarını ödememiş bireyler kredi sicil affı tasarısı sayesinde sicil kayıtlarını temizleyebilme imkanına sahiptir. Böylelikle kişi kara listeden çıkabilmek için 5 yıl süre beklemek zorunda kalmadan bankacılık işlemleri yapabilmektedir.

Kredi affından yararlanmak isteyenlerin bütün borçlarını tamamen kapatmış olması gerekmektedir. Bu noktada bireyler borçlarını kapatmak için kredi çekebilme ihtimaline sahiptir. Ancak müşterilerin bu işlemi suiistimal etmesinin önüne geçebilmek için bankalar tereddütlü davranmaktadır. 6 ay boyunca borcunu düzenli olarak ödeyenler kredi notunda belirgin bir iyileşme görecektir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.