Ana sayfa Finans Kredi Risk Raporu Nedir? Kredi Kayıt Bürosu Kredi Risk Raporu Nasıl Sorgulanır

Kredi Risk Raporu Nedir? Kredi Kayıt Bürosu Kredi Risk Raporu Nasıl Sorgulanır

Kredi risk raporu, müşteriye ilişkin kredi ödeme planlarının bulunduğu listedir. Kredi kayıt bürosunda bulunan risk raporuna tüm bankalar ulaşarak, müşteri hakkında bilgi edinirler.

6
0

Kredi risk raporu, müşteriye ilişkin kredi ödeme planlarının bulunduğu listedir. Kredi kayıt bürosunda bulunan risk raporuna tüm bankalar ulaşarak, müşteri hakkında bilgi edinirler.

Günümüzde nakit paraya ihtiyacı olmayan yoktur. Yeni bir iş kurmak için olsun, eğitim ödemeleri için ya da evlilik hazırlıkları için nakit para ihtiyacı duyarız. Eğer paramız yoksa yapmamız gereken en kolay yol kredi çekmek. Bankaların sunduğu kredi hizmetleri ile bize uygun kredi imkanından faydalanabiliriz. 

Finanssal anlamda en büyük desteği bankalar vermektedir.  Sunduğu kredi imkanları ile taşıt, konut, ticaret, ihtiyaç vb. kredileri çekebiliyoruz. Herkese kredi verilir mi? Tabiki hayır. Bunun için bankalar müşterinin kredi notuna bakar. Kredi notu yüksekse kredi kartını kolay alırken, kredi notu düşük alanların kredi kartı alması zorlaşır.

Kredi notu neye göre belirleniyor? Tüm bankalar arasında iletişimi sağlamak ve müşterinin bilgisine ulaşmak adına kredi kayıt bürosundan, Fineks risk raporu aracılığı ile müşterinin bu zamana kadar kullanmış olduğu kredilerinin ödemelerine ilişkin bilgileri içererek kredi notu verilir. Findeks risk roporu ile müşterinin bu zamana kadar kullandığı kredi kartlarının ödeme planları incelenir. İncelenen findeks risk raporu ile müşterinin kredi notu hesaplanır ve buna göre müşteriye kredi verilir. 

Kredi Risk Raporu nedir?  Kredi kayıt bürosunda bulunan müşteriye ait 5 yıllık kredi kullanımı bilgilerinin bulunduğu rapordur. Tüm bankaların iş birliğinde gerçekleşir.Bankalar müşterilerine ait kredi kullanım bilgilerini Kredi Kayıt Bürosu’na göndererek, müşteri hakkında bilgileri diğer bankalara sunar. Kredi kullanımına ilişkin bu raporda müşterinin kişisel bilgileri ile birlikte kredi kartı kullanımına ilişkin ödeme planları bulunur. Bankalar müşterilere kredi verecekleri zaman findeks risk raporunu inceleyerek müşteri hakkında bilgi sahibi olurlar vebuna göre müşteriye kredi verirler. 

Findeks risk raporu müşterinin kredi notunu belirler. Bu sayede bankalar müşterileri ile iletişiminde sorun yaşamadan ve müşterilerini tanıyarak onlara hizmet ederler. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here